22 Декември, 2025

Байдън обърка Макрон с Митеран, "обяви" покойния френски президент за германец

Байдън обърка Макрон с Митеран, "обяви" покойния френски президент за германец

Джо Байдън, снимка: БГНЕС

Президентът на САЩ Джо Байдън обърка Еманюел Макрон, настоящия френски президент, с Франсоа Митеран, който ръководи Франция от 1981 до 1995 г. и почина през 1996 г., съобщи „Политико“.

В реч на предизборен митинг в Лас Вегас, докато разказваше за срещата на върха на Г-7, която се проведе в Англия през юни 2021 г. и на която Макрон присъства, Байдън каза "Веднага след като бях избран, отидох на срещата на Г-7 в Южна Англия. Седнах и казах: "Америка се завърна!", а Митеран от Германия - имам предвид Франция - ме погледна и каза: "За колко време се върнахте?".

Това не е първата скорошна грешка на 81-годишния американски президент. През юли 2023 г. той случайно каза, че "над 100" американци са починали от Ковид-19, откакто е избухнала пандемията. По-късно Белият дом поправи това на "над 1 милион".

През юни Байдън - който се кандидатира за преизбиране и трябва да се изправи срещу републиканския претендент Доналд Тръмп през ноември - беше объркал войната в Украйна с тази в Ирак, като каза, че руският президент Владимир Путин "губи войната в Ирак".

"Трудно е да се каже, наистина. Но той очевидно губи войната в Ирак. Той губи войната у дома и се е превърнал в аутсайдер по света", каза Байдън. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

Украйна удари мощно нефтен терминал в Краснодарския край на Русия

"Военната разузнавателна служба увеличава ударните санкции върху енергийния сектор на държавата-агресор, която е пряко замесена във финансирането на войната ", заяви източник

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

Муцунски: Не трябва да е проблем евроинтеграцията ни за това, че търсим интереса си в спора с България

През последните 30 години РС Македония е променяла няколко пъти конституцията си, знамето си, името си, а да не говорим дори за поредицата от национални отстъпки, които са направени, оплака се македонският външен министър

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

Джей Ди Ванс: Има пробив в преговорите за мир

„Седейки тук днес, не бих твърдял с увереност, че ще стигнем до мирно решение. Мисля, че има голяма вероятност да го направим, и голяма вероятност да не го направим“, заяви вицепрезидентът на САЩ