6 Август, 2026

Байдън осъди възмутителната руска атака срещу енергийната система на Украйна

Байдън осъди възмутителната руска атака срещу енергийната система на Украйна
Джо Байдън

"Москва никога няма да успее"

Президентът на САЩ Джо Байдън осъди възмутителното руско нападение срещу енергийната система на Украйна.

Байдън обеща, че Москва никога няма да успее в продължаващата си война и обеща да продължи да подкрепя украинците, предаде АФП.

съждам по възможно най-категоричен начин продължаващата война на Русия срещу Украйна и усилията ѝ да потопи украинския народ в мрак“, заяви Байдън.

„Русия никога няма да успее в Украйна и духът на украинския народ никога няма да бъде сломен“, допълни той.

На 26 август Русия изстреля стотици безпилотни самолети и ракети по Украйна, убивайки най-малко четирима души и поразявайки енергийната система на страната, съобщиха официални лица. Бяха ранени над 20 души в цялата страна.

„Украински официални лица съобщават, че тази възмутителна атака е довела до смъртта на украински цивилни граждани и е била насочена срещу повече от две дузини критични енергийни обекти“, заяви Байдън.

Коментарите на президента бяха предшествани от изявление на говорителя на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби, който осъди усилията на Русия да "потопи украинският народ в тъмнина на прага на есента“.
Най-голямата от седмици насам атака на Москва срещу Украйна предизвика множество прекъсвания на електрозахранването.

Руското министерство на отбраната заяви, че е нанесло удари по енергийни съоръжения в изявление, като заяви, че те се използват за подпомагане на „военно-производствения комплекс“ на Украйна. /БГНЕС


Сподели:
САЩ готвят нова ядрена стратегия за защита на съюзниците от Китай и Русия

САЩ готвят нова ядрена стратегия за защита на съюзниците от Китай и Русия

В нея се оспорва установеният от десетилетия подход на САЩ към ядрените оръжия

Ген. Замир: Израелската армия ще продължи да действа изпреварващо в ивицата Газа

Ген. Замир: Израелската армия ще продължи да действа изпреварващо в ивицата Газа

“Израелската армия ще продължи да действа проактивно и в съответствие с установения принцип: във всички ситуации да защитаваме селищата и жителите и да пазим тяхната сигурност"

В Москва погребаха генерал при засилена секретност - вероятно близък на ген. Чайко, който беше обект на атентат

В Москва погребаха генерал при засилена секретност - вероятно близък на ген. Чайко, който беше обект на атентат

Почетен караул, носещ знамето на руските Въздушно-космически сили, е съпровождал церемонията, но на гроба е имало знаме на Сухопътните войски

Коментари (0)