5 Април, 2026

Байдън отива в Азия за изграждане на единен фронт срещу Северна Корея и Русия

Байдън отива в Азия за изграждане на единен фронт срещу Северна Корея и Русия

Джо Байдън

Следващия месец Джо Байдън ще посети Азия за първи път, откакто стана президент на САЩ през 2021 г., и ще проведе разговори със съюзници в Япония и Южна Корея относно нарастващото влияние на Китай в региона и последните заплахи от страна на ядрената Северна Корея.

"Лидерите ще обсъдят възможностите за задълбочаване на нашите жизненоважни отношения в областта на сигурността, засилване на икономическите връзки и разширяване на тясното ни сътрудничество за постигане на практически резултати", се казва в изявление на Белия дом, цитирано от „А Нюз“.

Байдън ще се срещне с новия президент на Южна Корея Юн Сук-йол на 21 май, по време на тридневно посещение, което ще се състои малко след полагането на клетва от Юн на 10 май, съобщи информационна агенция Йонхап.

Президентът на САЩ ще пътува до Япония на 22 май, където ще се срещне с министър-председателя Фумио Кишида, преди двамата лидери да присъстват на срещата на четиристранната групата за сигурност заедно с колегите си от Австралия и Индия.

Пътуването на Байдън до Азия се случва в момент, когато Вашингтон се стреми да засили единството и ангажираността на съюзниците в отговор както на нахлуването на Русия в Украйна, така и на нарастващото икономическо влияние на Китай в региона и в сферата на сигурността.

Очаква се Северна Корея да бъде ключова тема за обсъждане както в Сеул, така и в Токио, тъй като Пхенян очертава нова обширна доктрина за използване на ядрени оръжия. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заплаши, че ще използва ядрени оръжия, за да удари всеки, който наруши "фундаменталните интереси" на Севера. Миналия месец Северна Корея възобнови изпитанията на своите междуконтинентални балистични ракети (МБР) с голям обсег за първи път от 2017 г. насам, а официални представители на Сеул и Вашингтон твърдят, че тя може би се подготвя за нов кръг ядрени опити.

Юн и Байдън ще проведат задълбочени дискусии по широк кръг от въпроси, включително развитието на съюза между Съединените щати и Южна Корея, "координацията на политиката по отношение на Северна Корея, икономическата сигурност и основните регионални и международни въпроси", заяви говорителят на Юн - Бае Хьон-джин.

По време на предизборната си кампания Юн обеща да засили отбранителния капацитет на Южна Корея, за да се противопостави на заплахите от Северна Корея.

В Токио Байдън и Кишида ще търсят начини да развиват връзките си за укрепване на мира и просперитета в Индо-Тихоокеанския регион и извън него, заяви на брифинг главният секретар на кабинета Хироказу Мацуно.

"Нахлуването на Русия в Украйна е едностранен опит със сила да се промени статуквото и огромен шок за международния ред и е от съществено значение да продължим да укрепваме американско-японския съюз и връзките, които ще ни позволят да работим за свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион", каза той. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Кремъл с ироничен удар по Кая Калас: „Време е за питие

Кремъл с ироничен удар по Кая Калас: „Време е за питие

Съветникът на Владимир Путин – Юрий Ушаков – отговори саркастично на обвиненията на дипломат номер едно на ЕС, че Русия е нападала десетки държави

Ген. Сирски разкри: Путин готви нов коварен план за Украйна

Ген. Сирски разкри: Путин готви нов коварен план за Украйна

През изминалата седмица са регистрирани 64 вражески атаки в посока Александровка, в същото време ВСУ водят непоколебимо активна отбрана, нанасяйки значителни огневи щети на окупаторите и унищожавайки вражески личен състав, оръжия и военна техника

Нова ескалация в Близкия изток: Вълна от израелски и американски удари, Техеран - контрааткува

Нова ескалация в Близкия изток: Вълна от израелски и американски удари, Техеран - контрааткува

На фона на нестихващите военни действия представители на Оман и Иран водят преговори за улесняване на преминаването през Ормузкия проток