31 Юли, 2026

Байдън призова Конгреса да ограничи влиянието на големите технологични компании

Байдън призова Конгреса да ограничи влиянието на големите технологични компании
Джо Байдън

Да приемат антитръстов закон, забрана на целевата реклама за деца

Президентът на САЩ Джо Байдън призова Републиканската партия и Демократическата партия да преодолеят дългогодишната политическа безизходица и да приемат закони, които да ограничат влиянието на големите технологични компании, предаде АФП.

Съединените щати са дом на световните технологични гиганти „Apple“, „Google“, „Amazon“ и „Meta“, но изостават от правителствата в Европа и Азия в изготвянето на по-модерни правила за ограничаване на тяхното влияние и власт.

"Рисковете, които тези компании представляват за обикновените американци, са ясни", заяви Байдън в статия, публикувана в "Уолстрийт джърнъл".

"Време е да започнем да действаме и да направим нещо", каза той.

Повечето от мерките срещу големите технологични компании в Съединените щати са предприети от щатските и местните власти или от национални регулаторни органи като Федералната търговска комисия или Министерството на правосъдието.

Байдън заяви, че администрацията му се стреми да прокара законодателство срещу Big Tech в няколко направления, включително по отношение на защитата на личните данни, и че подкрепя забрана на целевата реклама за деца.

Байдън също така настоя за по-справедлива конкуренция, при която "малките и средните предприятия, предприемачите - да могат да се конкурират при равни условия с най-големите компании".

"Следващото поколение велики американски компании не трябва да бъде задушавано от доминиращите оператори, преди да са имали възможност да стартират", добави той.

Подобен антитръстов закон се разглежда като далечен шанс, тъй като републиканците не желаят да попречат на големите бизнеси.

Големите технологични компании лобираха усилено през последните години, за да противодействат на всякакъв импулс за приемане на закон във Вашингтон.

Според доклад от декември на неправителствената организация „Public Citizen“ технологичните гиганти и техните съюзници са похарчили 277 млн. долара за лобиране през последните две години. /БГНЕС

Сподели:
НАТО планира разширяване на ядрения си щит в Европа заради агресивността на Русия

НАТО планира разширяване на ядрения си щит в Европа заради агресивността на Русия

Плановете са насочени основно към т. нар. нестратегически ядрени оръжия – бомби с по-малка мощност, предназначени за използване срещу военни цели като войски, летища, пристанища и командни центрове

Димитър Стоянов: Преговори с Полша за МиГ-29 не се водят към момента

Димитър Стоянов: Преговори с Полша за МиГ-29 не се водят към момента

Депутатът от "Възраждане" Ивелин Първанов го попита дали се водят преговори с Полша и на каква цена тя иска България да купи старите ѝ самолети

WSJ: Какво се случва с екипажите на кораби, с превзетите и взривявани танкери в Ормуз

WSJ: Какво се случва с екипажите на кораби, с превзетите и взривявани танкери в Ормуз

17 моряци са убити и десетки други са ранени при морските атаки. Атаките срещу търговски кораби са сред най-опустошителните по време на война за цяло поколение.

Коментари (0)