4 Февруари, 2026

Байдън разкритикува Нетаняху - повече вреди, отколкото да помага на Израел

Байдън разкритикува Нетаняху - повече вреди, отколкото да помага на Израел

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви снощи, че според него израелският министър-председател Бенямин Нетаняху "повече вреди на Израел, отколкото му помага" с подхода в своята война в ивицата Газа, предаде Асошиейтед прес.

Американският лидер изрази подкрепата си за правото на Израел на самозащита след нападението на радикалното палестинско движение "Хамас" срещу израелска територия на 7 октомври миналата година, но каза по адрес на Нетаняху, че "той трябва да обърне повече внимание на изгубения живот на невинните хора, който е бил последствие от предприетите действия".

Байдън, който от месеци предупреждава Израел, че ще загуби международна подкрепа заради растящия брой на цивилните жертви в ивицата Газа, даде интервю за Джонатан Кейпхарт от телевизионния канал "Майкрософт Ен Би Си". АП посочва, че тези негови изявления говорят за обтегнатите му отношения с Нетаняху.

По повод броя на жертвите в Газа, които според здравното министерство на контролиращата анклава групировка "Хамас" вече е около тридесет и една хиляди души, Байдън каза, че "това противоречи с позицията на Нетаняху". "И аз мисля, че е голяма грешка", каза американският държавен глава.

Той добави, че евентуално нахлуване на израелските сили в граничния с Египет град Рафах в ивицата Газа, където са намерили убежище над 1,3 милиона палестинци, за него е "червена линия", допълва БТА.
Сподели:

Коментари (0)

Бил Гейтс: Съжалявам за всяка минута, прекаранa с Епстийн - не съм бил на острова, не съм се срещал с жени

Бил Гейтс: Съжалявам за всяка минута, прекаранa с Епстийн - не съм бил на острова, не съм се срещал с жени

Имейл, който Епстийн е изпратил до самия себе си през 2013 г., показва раздразнението му от решението на Гейтс да прекрати контактите си с него

Преговори под обстрел: Нов опит за примирие в Украйна на фона на смъртоносни удари

Преговори под обстрел: Нов опит за примирие в Украйна на фона на смъртоносни удари

Тристранните срещи - Русия-Украйна-САЩ, днес и утре в Абу Даби се коментират като критична стъпка в опита на администрацията на Тръмп за желаното прекратяване на войната

Естония арестува контейнеровоз с руски екипаж, пътуващ към Санкт Петербург

Естония арестува контейнеровоз с руски екипаж, пътуващ към Санкт Петербург

Корабът е заподозрян в участие в контрабанда от Еквадор