10 Март, 2026

Байдън се кани да накаже Русия заради кибершпионските операции

Байдън се кани да накаже Русия заради кибершпионските операции

Джо Байдън

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли обвиненията, нарече ги "голословни"

След като встъпи в длъжност, новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън ще накаже Русия заради кибершпионските операции, за които е подозирана, с финансови санкции и мерки. Това заяви началникът на канцеларията на бъдещия президент Рон Клайн по телевизия Си Би Ес, предават БНР и БТА.

„Тези, които са отговорни за хакерските атаки, ще понесат последствията за тях. Не става дума само за санкции, а и за мерки, които ще свият рязко капацитета на чуждестранните хакери да повторят подобни действия в бъдеще“, каза той.

Миналата седмица Съединените щати съобщиха за сериозна атака срещу компютърни мрежи на федералното правителство.

Държавният секретар Майк Помпео обвини Русия за новата кибератака, а президентът Доналд Тръмп, заяви, че медиите преувеличават мащабите на случилото се.

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли обвиненията и призова американските власти да престанат „голословно да обвиняват руснаците“.

Вчера Ройтерс съобщи, като се позова на неназовани източници, че съветниците на Байдън обсъждат възможността за въвеждане на санкции срещу Русия, както и за нанасяне на щети на руските компютърни системи заради кибератаката срещу американски правителствени учреждения, която се приписва на Русия.
Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Ирак отново се превръща в бойно поле заради подкрепяните от Иран военни групировки

WSJ: Ирак отново се превръща в бойно поле заради подкрепяните от Иран военни групировки

Войната в Близкия изток тласка американските военни обратно в бойните действия в Ирак. САЩ са се насочили към милициите, извършили десетки атаки в знак на подкрепа за Иран.

След атаката с дронове по Азербайджан, страната изпрати хуманитарна помощ на Иран

След атаката с дронове по Азербайджан, страната изпрати хуманитарна помощ на Иран

Баку по-рано заплаши с ответни действия, след като обвини Техеран, че е изстрелял четири дрона по азербайджанския ексклав Нахичеван, който граничи с Иран

Иран води войната не за победа, а за оцеляване

Иран води войната не за победа, а за оцеляване

В същото време Пекин и Москва не искат САЩ да успеят да сменят режима в Техеран, тъй като загубата на Иран не само би била сериозен удар за групата БРИКС, но и би имала значително негативно въздействие върху китайската инициатива „Един пояс, един път“