26 Юни, 2026

Бедствено положение в завод „Полимери” в Девня

Бедствено положение в завод „Полимери” в Девня

От утре на територията на бившия завод "Полимери" в Девня ще бъде обявено частично бедствено положение. Това обявиха областният управител Тодор Йотов и кметът на града Свилен Шитов. Причината е изтичане на трихлоретан от един от резервоарите, съобщава БГНЕС.

Това е поредна авария в резервоарите на неработещото предприятие, които са пълни с отпадъчния продукт.

Киселинността му разяжда стените на тези резервоари и единият вече е компрометиран и има пробойна. Заради компрометирания покрив на цистерните, в резервоарите се събира вода от дъждове и снеговалежи. Тя се превръща в шлака, която се натрупва над по-тежкия трихлороетан и затруднява изпаряването.

„Категорично заявявам, че реална пряка опасност за населението няма в момента, но косвено съществува потенциална опасност за създаване на разлив на трихлоретан, предвид лошото състояние на резервоарите”, подчерта Йотов.

Бедственото положение ще продължи 7 дни и ще влезе в сила от утре. Мярката може да бъде удължена с един месец.

Около 2500 тона трихлоретан се съхраняват в завода. Веществото е в резервоари. Единият обаче е с пробойна, от която изтича водна фракция.

С изследване ще проверяват дали стените на резервоарите са с нормална дебелина.

Синдикът в завода бил наясно с предстоящите мерки по обезопасяването на трихлоретана.

Тодор Йотов подчерта, че ако се установи, че пробитият резервоар представлява опасност, веществото ще бъде прехвърлено.

Охраната на територията на "Полимери" ще бъде усилена.

Областният управител обяви също, че е проведена обществена поръчка за транспортиране и утилизация на отровното вещество извън страната. За изпълнител е избрана френска компания. Друг участник в поръчката обаче е обжалват в съда избора.

"Полимери" бе приватизирано и разграбено от червения олигарх и русофил Николай Банев.

Сподели:
Мир, солидарност или сделка: Двойствената игра на Радев за възстановяването на Украйна

Мир, солидарност или сделка: Двойствената игра на Радев за възстановяването на Украйна

В Гданск българският премиер заяви твърда ангажираност към Киев, но зад кулисите София отказва безплатна военна помощ и залага единствено на проекти с гарантирана икономическа възвръщаемост

Гълъб Донев изплю камъчето:  Да попитам аз опонентите - откъде България доставя газ - през "Боташ"

Гълъб Донев изплю камъчето: Да попитам аз опонентите - откъде България доставя газ - през "Боташ"

Вицепремиерът се оправда за бюджетния дефицит с разходите, които са направи от политики, приемани от неговите предшественици, а бюджета реално довършва политиките на предходните правителства

Румен Миланов: Има доклад на ДАНС за "Баба Алино" и Невзоров, с факти и данни, свързани с досъдебни производства

Румен Миланов: Има доклад на ДАНС за "Баба Алино" и Невзоров, с факти и данни, свързани с досъдебни производства

Шефът на Комисията за контрол над службите за сигурност подчерта, че става дума за класифицирана информация

Коментари (0)