18 Май, 2026

Беларус ще получи първата партида руски газ на цена без премия

Беларус ще получи първата партида руски газ на цена без премия

Владимир Путин и Александър Лукашенко

Путин и Лукашенко проведоха два телефонни разговора на 30 и 31 декември

Беларус договори доставката на първата партида руски петрол на цена без премия, скоро страната ще получи необходимите обеми от суровината, за да работят без прекъсване беларуските рафинерии през януари. Това съобщи днес концернът Белнефтехим, цитиран от ТАСС.

Работата по сключване на договори за доставка на въглеводороди от Руската федерация в Република Беларус на цена, изключваща премия за доставчиците, продължава. Днес се изготвят документи с руската компания за изпомпване на първата партида петрол, закупен на цена без премия, посочи концернът.

Обемът на суровините, които се очаква да бъдат доставени в най-скоро време, както и натрупаните ресурси, ще гарантират непрекъснатата експлоатация на националните нефтопреработвателни заводи (НПЗ) през януари 2020 година, уточни Белнефтехим.

По-рано източници на ТАСС заявиха, че проблемът с доставките на руски петрол е възникнал поради факта, че Беларус е поискала да премахне премията към договорната цена.

Президентите на Русия и Беларус - Владимир Путин и Александър Лукашенко - проведоха два телефонни разговора на 30 и 31 декември, за да обсъдят доставките на руски петрол за републиката, както и доставките и транзита на газ. На 31 декември беларуският лидер разговаря по тези въпроси и с руския премиер Дмитрий Медведев и руския министър на енергетиката Александър Новак. Същия ден Лукашенко възложи на ръководството на нефтохимическия комплекс да сключи договори за доставка на петрол и да изработи условията за доставка на суровини от пристанищата на Балтийско море по железопътната мрежа и по петролопровода "Дружба". Споразумения обаче не бяха сключени, припомня ТАСС.

Вчера Белнефтехим обяви, че руски петрол не се доставя от 1 януари и че зареждането на НПЗ е намалено до минималното технологично допустимо ниво. По-късно концернът съобщи, че Беларус временно е спрял износа на петролни продукти, произведени в рафинериите в страната.
Сподели:

Коментари (0)

Китай отстъпва в стратегическата война за редките земни метали

Китай отстъпва в стратегическата война за редките земни метали

Австралия нареди на свързани с Пекин инвеститори да продадат дяловете си в компания за редки земни елементи, засилвайки глобалната битка за стратегически ресурси и технологическо надмощие

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Агенция Фарс съобщава, че Вашингтон е представил списък от пет точки, включващ искане Иран да запази в действие само един ядрен обект и да прехвърли запасите си от силно обогатен уран на САЩ