Политически затворник от Беларус и правозащитни организации от Русия и Украйна взеха Нобеловата награда за мир
- 12:24, 7 Октомври, 2022
Нобеловата награда за мир беше присъдена на беларуския правозащитник Алес Беляцки, на руската правозащитна организация "Мемориал" и на украинския Център за граждански свободи.
Беларуският правозащитник Алес Беляцки в момента е задържан в следствения арест. 60-годишният Беляцки е основател на правозащитния център "Вясна" в страната, който беше създаден през 1996 г. в отговор на бруталното потушаване на уличните протести от авторитарния лидер на Беларус Александър Лукашенко. "Беляцки е посветил живота си на насърчаването на демокрацията и мирното развитие в родната си страна", се казва от комитета за Нобеловата награда за мир. Беляцки беше арестуван и хвърлен в затвора за първи път през 2011-14 г. по обвинения в укриване на данъци, които той винаги е отричал. Той беше задържан отново през 2020 г. след масови протести срещу, според беларуската опозиция и независимите наблюдатели, фалшифицирани избори в Беларус, които запазиха Лукашенко на власт. Председателят на норвежкия Нобелов комитет Берит Райс-Андерсен каза, че той "не е отстъпил нито сантиметър в борбата си за правата на човека" в Беларус.
Украинският Център за граждански свободи (CGS) е една от водещите правозащитни организации. Основан е през 2007 г., когато лидери на правозащитни организации от девет постсъветски страни решиха да създадат трансграничен център за ресурсна подкрепа в Киев. От основаването си CGS наблюдава политическите преследвания в окупирания Крим, документира военни престъпления и престъпления срещу човечеството по време на войната в Донбас и организира международни кампании за освобождаване на политическите затворници на Кремъл. След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Центърът за граждански свободи се ангажира с усилия за идентифициране и документиране на руски военни престъпления срещу украинското цивилно население.Един от носителите на Нобелова награда за мир е руската правозащитна организация "Мемориал", която беше закрита по-рано тази година. Повече от 30 години "Мемориал" работи за възстановяване на паметта на милионите невинни хора, екзекутирани, затворени или преследвани през съветската епоха. Работата й никога не се харесваше на руските власти и първоначално беше предупредена през 2006 г., а през 2014 г. беше добавена към списък с „чуждестранни агенти“ – списък от организации и лица, за които правителството твърди, че получават финансиране от чужбина. Претекст за закриването на групата беше неуспехът й да маркира някои от публикациите си в социалните мрежи с отказ от отговорност за „чуждестранен агент“. През декември 2021 г. Върховният съд на Русия нареди "Мемориал" и регионалните клонове да затворят, тъй като са нарушили закона за чуждестранните агенти от 2012 г. Чуха се викове "позор!" в съда, докато решението беше прочетено.Следете с Фактор
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
- 20:50, 23 Ноември, 2024
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от Свят
Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия
Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния
САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан
Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан