5 Декември, 2025

Белгия може да предаде на Украйна изтребители F-16 още следващия месец

Белгия може да предаде на Украйна изтребители F-16 още следващия месец

Освен това Брюксел отделя 20 милиона евро за подкрепа на украинската „зърнена инициатива“, за да бъде страната житницата на света, и инвестира няколко милиона евро във възстановяване на училища, болници и енергийната система

Белгия може да предаде на Украйна изтребители F-16 още следващия месец. Това заяви в Одеса по време на брифинг министърът на външните работи на страната Максим Прево.

„Ще ви осигурим няколко F-16 през следващия месец. И ние продължаваме да замразяваме руските активи, за да може днес и в бъдеще те (руснаците – б.р.) да отидат за възстановяването на страната. Това не е абстрактна солидарност, това е реална подкрепа, за да защитите вашето море, вашето небе, вашата свобода“, – каза дипломатът.

Той също така добави, че Белгия помага на Украйна с разминирането.

„До 2029 година на море ние осигуряваме кораби и дронове за разминиране. Също така работим в рамките на коалицията за противовъздушна отбрана и разминиране. Подготвени са над 3 хиляди войници, пилоти и техници“, – заяви Прево.

Освен това Брюксел отделя 20 милиона евро за подкрепа на украинската „зърнена инициатива“, за да бъде страната ни житницата на света, и инвестира няколко милиона евро във възстановяване на училища, болници и енергийната система. По думите на дипломата, добрите показатели в работата на украинските пристанища свидетелстват не само за икономически успех, но и за успеха на глобалната система за продоволствена сигурност.

„Помня рисунките на украинските деца, които ми дадохте в Рим. Разглеждах ги и все още съм развълнуван, защото те ни напомнят на всички за какво е тази борба. Тя е не само за защита на границите, но и за защита на мечтата, за защита на достойнството на новото украинско поколение. Одеса е свидетелство за това, че балансът в Черно море се промени. Той бе променен от украинската смелост, саможертва...“, – подчерта Прево.

По думите му, Белгия е готова да участва в миротворческа мисия в Украйна, когато бъде взето решение за прекратяване на огъня.

„Ние сме готови да участваме в международни сили с необходимия международен мандат. Тогава ще обсъдя това с правителството и особено с моя колега, министъра на отбраната, за да определим какъв точно военен принос можем да предоставим. Но сме готови да се присъединим към такива миротворчески сили, когато това бъде необходимо“, – каза министърът на външните работи на Белгия.

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“