Белгия изпраща в Дания два изтребителя F-16 и около петдесет служители от март до септември за обучение на украински пилоти, съобщава "Интерфакс".
Тази тренировъчна мисия ще бъде белгийското участие в коалицията F-16, формирана от 13 държави с водеща роля на Дания, Нидерландия и САЩ.
Целта на коалицията е да предостави на военновъздушните сили на Украйна многоцелеви едноместни и двуместни изтребители от този тип от стария модел, построен през 1980-1990 г., както и да подготви квалифициран летателен и наземен персонал за тяхното използване.
Обучението на пилотите ще се проведе едновременно във Великобритания, Дания, Румъния и САЩ.
Вчера Норвегия също обяви изпращането на два F-16 за обучение на украински пилоти в датската военновъздушна база "Fighter Wing Skrydstrup".
Фактор
Тази тренировъчна мисия ще бъде белгийското участие в коалицията F-16, формирана от 13 държави с водеща роля на Дания, Нидерландия и САЩ.
Целта на коалицията е да предостави на военновъздушните сили на Украйна многоцелеви едноместни и двуместни изтребители от този тип от стария модел, построен през 1980-1990 г., както и да подготви квалифициран летателен и наземен персонал за тяхното използване.
Обучението на пилотите ще се проведе едновременно във Великобритания, Дания, Румъния и САЩ.
Вчера Норвегия също обяви изпращането на два F-16 за обучение на украински пилоти в датската военновъздушна база "Fighter Wing Skrydstrup".
Още от Свят
Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи
„Отхвърлям всякакви твърдения на Вашингтон, че друга държава трябва да има каквато и да било роля или влияние върху тези решения и процеси“, заяви иранският постоянен представител към ООН в Женева Али Бахрейни
"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим
Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече са непоносими за жителите тук
Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си
По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях