24 Ноември, 2024

Белградски вестник: Цялото население, което нарича себе си шопи, е сръбско

Белградски вестник: Цялото население, което нарича себе си шопи, е сръбско

Шопи от Софийско

Това не са "добри българи" и непрекъснато са били под наблюдението на българските власти, пише "Телеграф"

Цялото население до Кюстендил, Самоков и Искърското дефиле в България, както и това в Кратово, Враня, Ниш и Пирот, което нарича себе си шопи, е чисто сръбско. "В сръбския Шоплук, както и в този в България и Македония, хората говорят на призренско-тимошкия диалект, който е част от сръбския език", пише белградското издание "Телеграф", цитирано от БГНЕС. 

В обширната публикация многократно се подчертава, че "шопите от край време са се считали за част от сръбското племе". 

"В известна степен шоп е обидно определение от страна на българите за сърбите... Шопите са имали собствено народностно съзнание, което ги отделя от българите и ги доближава до сърбите, с тези извън границите. Това не са "добри българи" и поради тази причина непрекъснато са били под наблюдението на българските власти", пише още изданието. 

"По своето наречие и характер те и днес имат повече сръбски от български характеристики. Шопите се различават от останалите българи както с характера, така и с традициите... Когато през 1836 г. те поискали присъединяване към Сърбия, шопите се определят като част от сръбския род и поради тази причина в централната част на Шоплука не може да бъде открита нито една джамия", пише "Телеграф" и подчертава, че "всъщност известната "Шопска салата" е чисто сръбска и произхожда от района на Босилеград. 

Същото белградско издание преди ден публикува нова статия, изпълнена с омраза към България, в която българите се определят като крадци на кралското имущество. 

В статията, която бе озаглавена "Да питаме българите къде се намира откраднатият сервиз за хранене на крал Петър" е изпълнена с обидни квалификации за страната ни като - "мръсната българска ръка, окупаторските войски, окупаторският печат...". 

В текста се казва, че "през 1916 година българските окупационни войски са откраднали в сандъци "дизайнерския сребърен сервиз за хранене на крал Петър Караджорджевич", който по онова време е струвал над 100 000 франка. 

"Всички тези предмети, които навремето са били собственост на сръбски кралски двор, днес принадлежат на българската държава", пише още "Телеграф"
Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов