5 Декември, 2025

Белградските студенти тръгват на двудневен протестен поход към Нови Сад

Белградските студенти тръгват на двудневен протестен поход към Нови Сад

Снимка: EPA/BGNES

Протестът ще се проведе на три моста по река Дунав. Друга група младежи ще потегли на велосипеди ден по-късно, за да се срещнат всички в Нови Сад.

Студенти от белградските факултети обявиха двудневен поход до Нови Сад, на 80 километра от столицата и ще се присъединят към колегите си за протест на 1 февруари.

Протестът ще се проведе на три моста по река Дунав. 

През последните 2 месеца в Сърбия се провеждат многохилядни протести срещу авторитарния, корумпиран и полицейски режим на президента Вучич и сръбското правителство. Протестите започнаха след случилото се в Нови Сад на 1 ноември м.г., за което гражданите обвиняват властите. Козирката на ЖП гарата в града се срути няколко месеца след основен ремонт, убивайки 15 души. 

Тогава стана ясно, че има липса на надзор върху строителството и се появиха основателни съмнения за корупция в обществените поръчки с китайски фирми.

Белградските студенти обявиха, че започват протестен поход до Нови Сад тази сутрин, те ще спрат на няколко места и пренощуват в Инджия.

Друга група студенти трябва да замине за Нови Сад на велосипеди един ден по-късно, по покана на студентите от Факултета по електротехника.

"На 1 февруари всички ще сме на тези три моста. Някои ще пристигнат с влак, други пеша, а трети с колело", отбелязаха студентите в социалните мрежи.

Студентите планират да пренощуват в Инджия, откъдето в 8:00 сутринта местно време на 31 януари ще продължат похода си към Нови Сад.

Планът е около 19:30 те да бъдат пред гарата в Нови Сад, предават от БГНЕС.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

Украйна порази едно от най-големите химически предприятия на Русия

„Заводът е критично важна част от военно-промишления комплекс на врага с производствен капацитет над 1 милион тона амоняк и до 1,4 милиона тона амониева селитра годишно", съобщи Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки,  да създаде дилеми за Кремъл

Главнокомандващият: НАТО се стреми да бъде по-проактивна пред руските хибридни атаки, да създаде дилеми за Кремъл

Европейските страни алармираха за нарастваща вредна активност от страна на Русия, включително саботаж на железопътни линии в Полша, палежи и кибератаки

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Белият дом: 7 украински деца са върнати от Русия със съдействието на Мелания Тръмп

Първата дама на САЩ уверява, че нейната привързаност към осигуряването на безопасното връщане на децата при техните семейства е непоколебима.