4 Февруари, 2026

Бен Уолъс с пиперливи думи към Украйна на срещата във Вилнюс

Бен Уолъс с пиперливи думи към Украйна  на срещата във Вилнюс

Бен Уолъс

Британският министър на отбраната Бен Уолъс е предупредил Украйна, че нейните международни съюзници "не са Amazon" и тя трябва да покаже благодарност за даренията на оръжия, за да убеди западните политици да дадат повече, съобщиха агенциите. 

Той направи коментара си пред тв Sky news в кулоарите по време на срещата на върха в отговор на въпрос по повод оплакванията на украинския президент Володимир Зеленски, че Киев не е получил график за присъединяване към Алианса. Уолъс отбеляза, че миналата година е посетил Украйна и там му е бил представен списък с оръжия за пазаруване.

"Знаете ли, ние не сме Amazon", каза той. "Казах им го миналата година, когато пътувах 11 часа до Киев, за да ми бъде даден списък", разкри британският военен министър.

Уолъс обаче предупредил, че Украйна трябва да убеди американските законодатели и "съмняващите се политици в други страни, че си заслужава" и че "независимо дали ни харесва или не, хората искат да видят благодарност".

Лондон е един от най-верните поддръжници на Киев след руската инвазия през миналата година, а премиерът Риши Сунак обяви на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, че Великобритания и нейните съюзници ще удвоят подкрепата си за Украйна.

Журналистът на Sky News побърза да попита Володимир Зеленски как ще коментира думите на Уолъс.

"Съвсем не го разбирам. Винаги сме били благодарни на Обединеното кралство, на министър-председателите и на министъра на отбрана“.

 Той допълни, че в Обединеното кралство "винаги е подкрепяло“ Украйна и увери, че е "благодарен“ за това.

"Не знам какво има предвид той [Уолъс] и как иначе да изразя думите си на благодарност“ посочил Зеленски . След което попитал присъстващия в залата министър на отбраната Олексий Резников: "Олексей, какви са отношения му с британския министър на отбраната?“. Отговорът на Резников бил лаконичен: "Прекрасни“.

По молба на Зеленски Резников публично пак благодарил на Уолъс за военната помощ от Великобритания.

Сподели:

Коментари (0)

Какво се случи на първия ден от тристранните преговори за Украйна в Абу Даби

Какво се случи на първия ден от тристранните преговори за Украйна в Абу Даби

Новите разговори трябваше да се състоят на 1 февруари, но бяха отложени за днес и утре. През последното денонощие Украйна беше подложена на масирани атаки, с рекорден брой балистични ракети.

Русия обстреля пазар в Дружкивка с касетъчни бомби, много загинали и ранени

Русия обстреля пазар в Дружкивка с касетъчни бомби, много загинали и ранени

Руснаците обстреляха града с касетъчни боеприпаси, като удариха директно пазара, където винаги има голяма концентрация на хора сутрин“, написа областният началник

Блокираха руски кибератаки срещу олимпийските игри в Милано - Кортина

Блокираха руски кибератаки срещу олимпийските игри в Милано - Кортина

Италианската полиция съобщи, че от 26 януари насам функционира специализиран екип по киберсигурност, посветен на Игрите. Целта му е „защитата на критичната инфраструктура и наблюдението на мрежата"