24 Януари, 2026

Бербок с остра реакция към папата заради изявлението му за Украйна

Бербок с остра реакция към папата заради изявлението му за Украйна

Аналена Бербок

Когато говори с деца в Украйна се пита къде е папата

Министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок отправи остри критики към папа Франциск заради изявлението му, че Украйна трябва да преговаря с Москва - тя заяви, че не разбира позицията му, предаде АФП.

Папата предизвика бурни реакции през уикенда, след като в интервю за швейцарска телевизия заяви, че човек трябва "да има смелостта да вдигне бялото знаме и да преговаря", две години след нахлуването на Москва в Украйна.

"Не го разбирам", каза Бербок в токшоу по обществената телевизия ARD.

"Мисля, че някои неща можеш да разбереш само ако ги видиш сам", добави Бербок, която е пътувала до Киев няколко пъти от началото на войната.

Тя разказа, че когато говори с деца в Украйна, които страдат от войната, си казва: "Питам се: Къде е папата? Папата трябва да знае за тези неща."

Бербок заяви, че ако Украйна и нейните съюзници "не покажат сила сега, няма да има мир".

"Трябва да подкрепим Украйна и да направим всичко възможно, за да гарантираме, че тя може да се защитава", добави тя.

Германия е вторият по големина доставчик на военна помощ за Украйна след Съединените щати.

Киев реагира гневно на призива на папата за "бяло знаме", като външният министър Дмитрий Кулеба заяви, че страната му никога няма да се предаде.

Украинският президент Володимир Зеленски също отвърна на коментарите.

Украинците от всички вероизповедания се изправиха в защита на страната си, когато Русия нахлу, каза той във вечерното си обръщение на 10 март.

"Християни, мюсюлмани, евреи - всички... Те ни подкрепят с молитви, разговори и дела. Това е църквата - с хората. А не на две и половина хиляди километра оттук, някъде, където казват да се посредничи между някой, който иска да живее, и някой, който иска да го унищожи." /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Руски удар по Харков: Горяха апартаменти, сред ранените са бременна жена и дете

Руски удар по Харков: Горяха апартаменти, сред ранените са бременна жена и дете

В резултат на ударите в Индустриалния район е повредено общежитие, в което живеят разселени лица, болница и родилен дом“, съобщи харковския кмет Игор Терехов

Спряха полети на Air France, KLM и Lufthansa заради напрежението в Близкия изток

Спряха полети на Air France, KLM и Lufthansa заради напрежението в Близкия изток

Холандската авиокомпания KLM също преустанови полетите си до Тел Авив и Дубай, както и до Дамам и Рияд в Саудитска Арабия, като не посочи конкретна причина за решението си

Приключи първият кръг от преговори между САЩ, Украйна и Русия в Абу Даби

Приключи първият кръг от преговори между САЩ, Украйна и Русия в Абу Даби

Спорният въпрос за територията остава основната пречка за постигане на споразумение, съобщи украинският президент Володимир Зеленски. Разговорите продължат днес и утре.