7 Декември, 2025

Берлин подготвя бърза национализация на "Газпром Германия"

Берлин подготвя бърза национализация на "Газпром Германия"

Сега бившият филиал на "Газпром" е под опеката на Германската федерална мрежова агенция

Правителството на Германия е създало холдингово дружество за евентуална национализация на бившата дъщерна компания на "Газпром" SEFE (Securing Energy for Europe, наричана Gazprom Germania GmbH до 2022 г.). Това съобщи "Велт ам Зонтаг", позовавайки се на свои източници.

В публикацията се посочва, че холдингът е създаден тайно, за да може национализацията да се извърши в краткосрочен план. Отбелязва се, че бившият филиал на "Газпром" е под опеката на Германската федерална мрежова агенция.

Германското министерство на икономиката и опазването на климата потвърди, че знае за създаването на такова дружество. "Това беше подготвено през май 2022 г. единствено като предпазна мярка за евентуални мерки за преструктуриране", заяви говорителка на министерството, цитирана от вестника.

"Велт ам Зонтаг" отбелязва, че двама юристи от германското подразделение на международната адвокатска кантора CMS са станали управляващи директори на дружеството.

На 14 юни Блумбърг цитира източници, според които германският канцлер Олаф Шолц е решил да не национализира Gazprom Germania GmbH, за да избегне евентуална ескалация на конфликта с Русия. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.