По думите на и.д лидера Зафиров диалогът е започнал и е била отворена вратата за разговори, от ИТН били изненадани от поканата за среща
Без резултат по преговорите за съставяне правителство приключиха срещите на първата политическа сила в 51-ото Народно събрание ГЕРБ с парламентарните групи на "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ".
След срещата с ГЕРБ Атанас Зафиров от “БСП-Обединена левица” заяви, че тя е била “старт на диалога по един необходим разговор”.
“Започнахме диалог с уговорката, че това е процес и така се оставя вратата отворена за разговори”, заяви Зафиров.
По думите му това не е били по национално отговорни теми, които вълнуват обществото, а не преговори за кабинет.
“Днешният разговор беше по политики, тъй като с ГЕРБ сме имали много различия в годините. "Бюджет 2025" и опасностите от финансова нестабилност на държавата бе един от акцентите в разговора”, каза Зафиров.
“БСП-Обединена левица” настояват в бюджета да бъдат защитени социалните ангажименти на държавата, както и да се гарантира енергийната и икономическа сигурност.
ГЕРБ и БСП все пак са се обединили в едно - да отложат с една година излизането на либерализирания пазар за електрическа енергия.
След срещата на ГЕРБ и ИТН Тошко Йорданов каза, че нищо не е договорено.
Това беше първа среща. Разговорът в 90% от времето беше по-скоро на тема икономическото състояние на страната, защото финансите са в ужасно състояние заради бюджетите, приети от предишното правителство, включително с участието на ГЕРБ.
Йорданов обяви, че ИТН има допирни точки с ГЕРБ що се отнася до икономически програми и за това, че страната трябва да върви към балансиран бюджет и да спре това безконтролно харчене и вземане на заеми.
“За нас беше изненадващо, че разговорът е с нас, а не с втората политическа сила. Защото можем да си говорим всякакви неща, ако няма мнозинство. Този разговор беше - как да го формулирам - първа стъпка от тяхна страна”, каза Йорданов.
Според него нищо не би могло да се случи в този парламент, ако ГЕРБ нямат разбирателство с ПП-ДБ.
“Ако има правителство, то няма да е на ГЕРБ, а на много партии. Вие днес ще наблюдавате как няма да изберем отново председател на Народното събрание”, добави Йорданов.
Още от България
Радев се срещна в МС с представители на ръководството на „Уестингхаус“
Обсъдено е изпълнението на предварителните инженерни дейности по проекта за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“
ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство
Промените предвиждат по-строг контрол върху финансовите операции на санкционирани лица и свързаните с тях лица
Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция
"Тази справка и всички други документи, относно пътуването и пребиваването ми в Република Турция за периода 05-08 април 2024г., ще представя пред компетентен съд, за установяване на отговорността на съответните лица"