7 Декември, 2025

Бежанци от Украйна дариха кръв в Бургас

Бежанци от Украйна дариха кръв в Бургас


Бежанци от Украйна се включиха в акция по кръводаряване в Бургас. От рано сутринта пред отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас се образува опашка от желаещи да дарят кръв, съобщи БГНЕС.

Всяка година на големия християнски празник Цветница БЧК Бургас, заедно с Бургаската болница организира това събитие в помощ на всички, нуждаещи се от кръвопреливане.

Тази година болницата покани да дарят кръв не само бургазлии, а и украинските граждани, които сме приели на територията на Бургаска област. Част от тях вече се лекуват тук, извършени са животоспасяващи операции и раждания, които изискват кръвопреливане.

Чрез този благороден жест те ще помогнат не само на бургаските пациенти, а и на своите сънародници, които имат нужда от кръв.

„Украйна днес пролива кръв за целия свят, но украинци не отказваме кръв за там, където тя е нужна”, сподели Александра, която е един от организаторите на протестите против войната в Украйна в Бургас.

По думите й част от дошлите украинци, сред които и деца, нямат физическа възможност да участват в акцията, но са дошли, за да окажат морална подкрепа, както на своите сънародници, така и на самата акция.

Чужденците, които имат ЛНЧ и законно пребивават у нас, могат да бъдат кръводарители наравно с българските граждани, стига да отговарят на основните изисквания – да са здрави хора на възраст от 18 до 65 години.

Сподели:

Коментари (0)

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

„Благодарен съм за подкрепата на България за нашето присъединяване към ЕС и за нейния принос към нашата устойчивост, по-специално за транзита на газ към Украйна“, добави Сибига.

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Максималните температури ще са между 6° и 11°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин.

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”