23 Декември, 2025

Безмилостна Русия: Три региона потънаха в пълен мрак в навечерието на Рождество

Безмилостна Русия: Три региона потънаха в пълен мрак в навечерието на Рождество

снимка: архив Faktor.bg

Агресорът извърши поредната масирана атака срещу енергийната система на страната, като е използвала десетки самолети и над 650 дрона

Руските войски масирано атакуваха енергийната система на Украйна за девети път от началото на 2025 г., оставяйки почти напълно три региона без електричество .

Това обяви на брифинг изпълняващият длъжността министър на енергетиката на Украйна Артьом Некрасов .

„Към тази сутрин потребителите в Ровенска, Тернополска и Хмелницка области са почти напълно без ток“, отбеляза изпълняващият длъжността министър.

Той добави, че руски дронове и ракети също частично са оставили без ток населението във Виническа, Черниговска, Житомирска области, както и в Донецка, Днепропетровска и Харковска области.

„Аварийните възстановителни работи ще започнат веднага щом ситуацията със сигурността позволи“, подчерта Некрасов.

Временно изпълняващият длъжността министър информира също, че Одеска област продължава да елиминира няколко последователни масирани атаки срещу енергийната инфраструктура на региона. Според Некрасов, поради последствията от вражеските обстрели, значителен брой потребители в региона остават без електричество.

На 23 декември Русия отново масирано атакува енергийната система на Украйна . Според украинския президент Володимир Зеленски, по време на днешния обстрел Русия е използвала десетки ракети и над 650 дрона.  В резултат на атаката има жертви . Пострадали са жилищни сгради и частни граждански предприятия. 

Преди това енергийният експерт и директор на енергийните програми в Центъра „Разумков“ Володимир Омелченко прогнозира, че средно украинците ще се сблъскат с 2 до 4 прекъсвания на електрозахранването през зимата.

Според неговите прогнози, най-тежко ще бъде за потребителите в приграничните и крайбрежните райони и Киев, докато в западните райони почти няма да има прекъсвания на електрозахранването.

Особено трудна е ситуацията в Одеска област в момента. Според Юрий Королчук, експерт от Института за енергийни стратегии, Одеската област е на крачка от постоянно „полузатъмнение“ поради вражески обстрели. 

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Директорът на АЕЦ "Чернобил" алармира за ядрена заплаха, ако Руски отново удари централата

Директорът на АЕЦ "Чернобил" алармира за ядрена заплаха, ако Руски отново удари централата

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) вече обяви, че тя е „загубила основните си функции за безопасност“ след руски удар по централата

Финландският президент: Остават най-трудните 5% от примирието между Украйна и Русия

Финландският президент: Остават най-трудните 5% от примирието между Украйна и Русия

По думите на Александър Стуб по време на преговорите е бил постигнат значителен напредък благодарение на санкции и дипломатическите усилия на САЩ

Рюте: Никакво отстъпление, трябва да запазим силна Украйна

Рюте: Никакво отстъпление, трябва да запазим силна Украйна

Процесът на превъоръжаване трябва да се ускори значително, а решимостта ни не трябва да отслабва, ако не искаме 2027 година да се окаже критична за НАТО