Максималната скорост на електрическия автомобил е била софтуерно ограничена до 200 км/ч. Изпитанията се състояха на новооткритата писта A1 Motor Park близо до Самоков.
Българският разработчик на електрически хиперколи Alieno проведе първите тестове на писта на прототипа на модела Sentiero.
Изпитанията се състояха на 6 юни 2026 г. на новооткритата писта A1 Motor Park близо до Самоков по време на събитието Performance Driver Forum, организирано от Mirafiori Team.
Това е първото излизане на хиперкола на Alieno на писта и е важен момент за компанията както от инженерна, така и от символична гледна точка, съобщи dizzyriders.bg, чието мото е "Движението е в кръвта ни". Зад волана на прототипа беше основателят, главен изпълнителен директор и технически директор на Alieno Ахмед Мерчев.
За него това също е било първо запознаване с трасето на A1 Motor Park, поради което обиколките са имали опознавателен и развоен характер, а не са били насочени към постигане на време.
В рамките на тестовия ден са проведени две сесии, едната около обяд, а другата в късния следобед. Всяка от тях е включвала по две опознавателни обиколки. Основната цел е била да се провери поведението на първия реален прототип на Sentiero при висока скорост и в реални пистови условия.
Екипът е събирал инженерни данни за работата на задвижването, спирачната система, стабилността, аеродинамичното поведение и реакциите на автомобила при различни режими на натоварване.
За този първи тест Sentiero е била използвана в ограничена конфигурация с един заден електромотор. Максималната скорост е била софтуерно ограничена до 200 км/ч. Въпреки това автомобилът е бил подложен на различни натоварвания, включително ускорение, спиране, преминаване през завои и движение с висока скорост на правите участъци.
Още от Технологии
Изложение на дронове в Париж вече не крие, че Източният фланг е следващата мишена на Кремъл
Докато френски генерали говорят открито за бъдещ конфликт, опитът на Украйна диктува новите правила на бойното поле – роботизация, хиляди безпилотни системи и защита срещу тях
Край на „нагласените“ търгове? Правителството показва СИГМА – новото оръжие срещу корупция и злоупотреби
Новата платформа ще използва изкуствен интелект за откриване на съмнителни практики и ще направи разходването на публични средства видимо за всеки гражданин
Ново оръжие променя войната: AI дронове на Украйна пробиват руската отбрана и удрят дълбоко в тила
Този нов тип безпилотни самолети имат предимството да нанасят удари по руската логистика дълбоко в тила на врага