17 Март, 2026

Българска компания грабна наградата "Еми" за иновации в ТВ технологиите

Българска компания грабна наградата "Еми" за иновации в ТВ технологиите

Българската компания "Хаос", която създава рендеринг решения за медийната и развлекателна индустрия, бе удостоена с награда "Еми" за иновации в телевизионните технологии, съобщи пресслужбата на наградите на американската Академия за телевизионни изкуства и науки.

Основаната през 1997 г. от Петър Митев и Владимир Койзалов компания е отличена за продукта си V-Ray, използван за създаване на фотореалистични визуални ефекти, се посочва в съобщението.

Академията за телевизионни изкуства и науки на САЩ обяви лауреатите на 73-ите инженерни награди "Еми", сред които е и българската компания. Наградите ще бъдат връчени на церемония в Лос Анджелис на 21 октомври. Водеща ще е Кирстен Вангснес, известна с ролята си в популярната драматична поредица на Си Би Ес "Престъпни намерения", предава БТА.

"Инженерите, учените и технолозите са жизненоважна част от нашата индустрия и са ключът към продължаващата еволюция на телевизията", каза председателят и изпълнителен директор на академията Франк Шърма.

"Поредното световно признание за технологиите, които създаваме в "Хаос", е потвърждение, че продължаваме да правим нещата по правилния начин, че имаме иновативни идеи и знаем как да ги осъществим. Благодарим на екипа ни за това, че продължава да работи безкомпромисно добре в създаването на най-добрите инструменти за визуализация", коментира за БТА Петър Митев, съосновател и изпълнителен директор на "Хаос".

През 2017 г. "Хаос" бе един от 18-те носители на награда "Оскар" за технологични постижения в киното. Отличието бе присъдено на съоснователя на компанията Владимир Койлазов за "оригиналната идея, дизайн и реализация" и приноса на V-Ray технологията за навлизането и усъвършенстването на 3D визуализациите в киното.
"Хаос" (Chaos) e българска компания световен лидер в технологиите за компютърна графика, която разработва инструменти, с които артисти и дизайнери създават фотореалистични изображения и анимация. Продуктите на компанията се използват ежедневно от водещи студиа за дизайн, архитектура, реклама и специални ефекти в цял свят", съобщиха за БТА от компанията. "Новите разработки на компанията в областта на компютърната графика, клауд услугите и визуализацията в реално време формират бъдещето на визуалната комуникация."

"Първата версия на V-Ray е създадена през 2002 г. Продуктът се използва за създаване на фотореалистични компютърно генерирани изображение в киното, телевизията, архитектурата, рекламата и продуктовия дизайн", уточниха от "Хаос".

Софтуерът, създаден от екипа на компанията в София, осигурява незабележимо преливане между реални и виртуални елементи на екрана чрез специфични технологии като т. нар. физически рендеринг и адаптивно проследяване на светлината (adaptive ray tracing). Продуктът дава възможност за обработка на големи сцени и се използва за ефективно създаване на компютърно генерирани изображения на обкръжаваща среда във филмите, двойници на актьорите, фантастични същества, превозни средства и още много други елементи.

От компанията припомниха, че в началото на годината "Хаос" е представила разширеното си портфолио от продукти и услуги и е обявила навлизане в сектора на обработката на изображения в реално време, предоставянето на готови 3D ресурси на дизайнерите и онлайн обработката на компютърни изображения.

Българската компания има офиси в София, Прага, Сеул, Токио и Лос Анджелис. Екипът на компанията в България включва над 330 професионалисти, а глобалният екип надминава 400 души. През 2021 г. "Хаос" получи престижното отличие "Компания на годината" в годишните награди Forbes Business Awards на сп. "Forbes България".


    
Сподели:

Коментари (0)

Почина актрисата Слава Рачева - гласът на Педя човек

Почина актрисата Слава Рачева - гласът на Педя човек

Слава Рачева се превъплъщава в над 80 роли на театралната сцена, сред които любимите Макс, Мечо Пух и Бабата от "Рибарят и златната рибка"

Plovdiv Jazz Fest кани ресторанти и клубове да празнуват Деня на джаз музиката

Plovdiv Jazz Fest кани ресторанти и клубове да празнуват Деня на джаз музиката

Фестът ще премине през централните улици на Пловдив в стила на нюорлеанските шествия и ще ни отведе на бързо музикално пътешествие през различни епохи и стилове, пишат организаторите

Триумф на авторското кино: най-важните награди и изненади на Оскари 2026

Триумф на авторското кино: най-важните награди и изненади на Оскари 2026

Пол Томас Андерсън и филмът „One Battle After Another“ доминираха на Оскарите 2026 с шест награди, включително за най-добър филм и режисьор. Майкъл Б. Джордан спечели първия си „Оскар“, а „Sinners“ и „Frankenstein“ се отличиха в ключови категории на 98-ата церемония.