15 Януари, 2026

Боряна Димитрова, "Алфа рисърч": Имаме голяма новина за възможна коалиция между първите две

Боряна Димитрова, "Алфа рисърч": Имаме голяма новина за възможна коалиция между първите две

Боряна Димитрова

Наблюдава се пречупване сред симпатизантите на ПП-ДБ за създване на някаква форма на коалиция

Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" представи в ефира на БНТ графика от допитване до симпатизантите на отделните партии с въпрос "Подкрепяте ли коалиция между първите две партии, ако не могат да управляват самостоятелно?" С най-голям процент (65%), отговорили с "Подкрепям" са  привържениците на ГЕРБ-СДС. 49% са дали отговор "Подкрепям" симпатизантите на ПП-ДБ, ДПС - 43%, Възраждане 31%, БСП - 48%.

Три неща откривам от тези данни в графиката, заяви Димитрова. "Първо, доста логично и разбираемо е, че най-голяма подкрепа се среща сред привържениците на ГЕРБ-СДС. Това е стремеж за излизане от изолацията, за сближаване с политическа сила, макар и да не е най-припознавана от симпатизантите на ГЕРБ. Тук може би имат влияние и последните изявления на лидера на партията.

При ПП-ДБ имаме 49 срещу 37%, което не е три към едно, но е една голяма новина. Защо казвам, че е новина. Много дълго време лидерите на тези партии категорично не допускаха никаква форма на коалиция, казваха, че твърдите им симпатизанти няма да приемат такава коалиция, но в момента виждаме известно пречупване в тази тенденция. Да, не е малък делът, но вече имаме една промяна и не толкова висока степен на радикализация. Това е втората важна новина. 

И третото, което виждаме за част от останалите партии, до такава степен са ядосани хората от липсата на редовно правителство, защото липсата му е свързано с много проблеми - с бюджет, с дълготрайни политики. Единствено симпатизантите на антисистемната партия "Въздаждане" са с най-голям процент да не се прави компромис между първите две.

Останалите симпатизанти на партии са в много по-голяма степен склонни, макар и те да не са активни участници, отколкото отново да бъдат призовани към урните и отново да се върви към избори.

Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев настоя за индексация на заплатите с 5,2%

Асен Василев настоя за индексация на заплатите с 5,2%

„Когато се приема бюджетът за 2026 година, ние ще държим да има драстично намаление на броя министерства“, заяви председателят на „Продължаваме промяната“

АПС благодари на Радев и не отрече възможност за изпълнение на 3-ия мандат

АПС благодари на Радев и не отрече възможност за изпълнение на 3-ия мандат

В кулоарите на парламента пред медиите Садъков заяви, че приемат решението като положителна оценка на усилията на АПС в рамките на 51-ото Народно събрание за отстояване на принципите на демокрацията и държавността

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Лидерът на СДС смята, че ако не се яви нов политически играч на терена, ГЕРБ-СДС ще бъдат отново първи