5 Януари, 2026

Бойко Ноев: Във взривовете у нас са присъствали руснаци, участвали в отравянето на Скрипал

Бойко Ноев: Във взривовете у нас са присъствали руснаци, участвали в отравянето на Скрипал

Бойко Ноев, снимка: БГНЕС

"Сред повечето от 10 инцидента с взривове на боеприпаси у нас е доказано присъствието на руски граждани. Те са присъствали по времето на или са били съпричастни към взривове и в други държави, в частност Чехия. Доказано са присъствали и вероятно участвали в отравянето на Скрипал (Сергей Скрипал, бивш офицер от руското военно разузнаване - б.р.) във Великобритания". Това заяви експертът и бивш военен министър Бойко Ноев пред БТВ.

"Взривът, който се случи онзи ден е един от вече повече от 10 инцидента, които се случили в България. Това ни дава възможност да се направят някои обобщения, които касаят както вътрешнополитическия живот в България, така и някои елементи на геополитиката и нашето отношение с други държави. Аз бих казал, че този инцидент ни има отношение към общо казано поголеми групи проблеми и отношенията на България с Русия", каза Ноев. 

Той подчерта, че се знаят тези руски граждани - имената им, кога да били в България. Според него нямаме качествено разследване на тези взривове. "Въпреки съпротивата на политически кръгове и институции е доказана причастността на граждани на Русия и още по-точно служители на едно от поделенията на "29 155" на руското "Главно разузнавателно управление". Това го има доказано в България доказва, че в Чехия и във Великобритания. Това означава, че ние сме свидетели на една политика на Русия за въздействие върху българската отбранителна индустрия по някакви причини и  по някакви техни интереси", каза бившият военен министър.  Ноев бе категоричен, че подобни причини е имало през годините по време на правителство на Бойко Борисов. "Тогава на руснаците почти им беше даден контрол върху българската оръжейна индустрия. Това има отношение и към проблема с газа", смята експертът.  Според него въпросът за отношенията България - Русия е геополитически двустранен. Той попита: "Ще бъдем ли ние отново васална държава, част от Руската империя или ще бъде България част от демократичния свят към който принадлежи? Това е големият въпрос".

Сподели:

Коментари (0)

Мицоски наглее: Моят майчин език е македонският! На България това ѝ пречи, не мога да помогна

Мицоски наглее: Моят майчин език е македонският! На България това ѝ пречи, не мога да помогна

Той каза още, че правителството в Скопие в момента няма никакви контакти с България

"Армията"  отдаде почит на Димитър Пенев

"Армията" отдаде почит на Димитър Пенев

Поклонението пред тленните останки на Стратега е утре, 5 януари от 10:00 ч. на Националния стадион

 Патриархът Български Даниил не пропусна да услужи на режима на Путин

Патриархът Български Даниил не пропусна да услужи на режима на Путин

Информацията на руското посолство за 148-годишнината от освобождението на София е от пропагандната машина на режима - агенция ТАСС , а това не е никак случайно