Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу заяви, че Великото национално събрание на Турция (парламентът) няма да ратифицира членството на Швеция и Финландия в НАТО. Според него това е невъзможно при сегашните обстоятелства, цитира „Хюриет“.
"Шведският външен министър ни посети. Той посети парламента и се срещна с партиите. Той чу, че всички страни казват по един и същи начин, че ратифицирането на протокола не е възможно без изпълнението на поетите към нас ангажименти. Ето защо при настоящите обстоятелства одобрението на документа не е възможно." - коментира Мевлют Чавушоглу на пресконференция с унгарския външен министър Петер Сиярто.
Чавушоглу добави, че Турция ще се върне към разговорите с Швеция за членство в НАТО, когато страната изпълни ангажиментите си. Той добави, че Турция е по-позитивно настроена към кандидатурата на Финландия.
"И преди сме казвали, че сме по-позитивно настроени към кандидатурата на Финландия. И нашият президент го е казал. Но НАТО иска да одобри присъединяването на тези страни едновременно. Ако бъде решено молбите да бъдат разделени и разгледани поотделно, позицията ни към Финландия ще бъде по-положителна." - обясни Мевлют Чавушоглу.
Швеция и Финландия подадоха заявление за присъединяване към НАТО през пролетта на 2022 г. заради военната намеса на Русия в Украйна. Унгария и Турция бяха последните страни, които не ратифицираха присъединяването си към алианса. Турция настоява за екстрадирането на членове на Кюрдската работническа партия, признати за терористи в страната, които се укриват във Финландия и Швеция.
През януари процесът на присъединяване на Швеция към НАТО беше замразен за неопределено време. Това стана след акция по изгаряне на Корана пред турското посолство в Стокхолм. Акцията е ръководена от шведския и датския крайнодесен политик Расмус Палудан. Той твърди, че ще гори Корана всяка седмица, докато Швеция не бъде приета в НАТО. /БГНЕС
Още от Свят
Тръмп: Решително късам с външнополитическите ценности на САЩ, много са глупави
Френският президент Еманюел Макрон настоя, че мирът не може да означава „капитулация“ на Украйна
Путин: Споразумението между САЩ и Украйна за редкоземните метали не засяга Русия по никакъв начин
"Не го оценявам по никакъв начин и дори не искам да мисля за това“, каза той
The Telegraph: Украйна може да стане "европейският Израел", ако си върне ядреното оръжие
Като една от най-развитите технологично държави в бившия СССР, тя има богат опит в обогатяването на уран и разработката на средства за доставка на ядрени бойни глави