Все повече западни експерти и анализатори казват, че войната в Украйна ще се проточи до 2025 г. Те имат чувството, че задънената улица е неизбежна.
Според CNN генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и други са говорили за „стабилния напредък“ на Украйна на бойното поле, но „има усещане за предстояща безизходица сред много западни анализатори и официални лица“, предаде агенция УНИАН.
"Все повече се говори, че конфликтът ще продължи до 2025 г. Историята показва, че след началния етап на войната по правило настъпва замразяване. Това се случи след избухването на така наречения сепаратистки конфликт в Донбас през 2014 година”, пише изданието.
Бившият австралийски генерал Мик Райън казва, че западните партньори на Украйна трябва да признаят и планират подобни събития, като обещаят да подкрепят Украйна през цялата война. Майорът от американската армия Робърт Роуз е съгласен с мнението на австралийския си колега. „Украйна няма лукса да маневрира (бързи нападателни действия). Тя трябва да се стреми към изтощение и ние трябва да сме готови да я подкрепяме, докато изтощи руските нашественици“, каза офицерът.
CNN пише, че Европа и Съединените щати остават ангажирани да подкрепят Украйна както на бойното поле, така и финансово. Но има признаци на умора.
Неотдавнашният спор на Украйна с полското правителство относно износа на зърно показа, че страната е уязвима от променящите се политически настроения сред съюзническите страни. В САЩ продължава предизборната кампания сред конкурентните републиканци и нивото на подкрепа за Украйна предизвиква разногласия.
Пролетта на 2024 г. може да бъде потенциално важна фаза от конфликта. И двете страни ще използват зимата, за да се превъоръжат. Първите украински F-16 ще бъдат разположени тогава, както и евентуално повече ATACM и други ракети с по-голям обсег. Неизпращането на достатъчно оръжия в Украйна просто увеличава шансовете конфликтът да се проточи за неопределено време“.
В Русия следващата година войната може да има големи икономически последици. Кремъл издигна наратива, че защитата на родината е екзистенциална битка, така че общественото несъгласие с това ще бъде наказано. Санкциите нанесоха щети на Руската федерация, но все още не достатъчно. Цената на петрола помага за ограничаване на щетите. Но тъй като икономиката все повече се фокусира върху подкрепата на военната машина (най-малко 6% от БВП ще бъдат изразходвани за военните през следващата година), напрежението нараства: има недостиг на работна ръка, инфлация и постоянно отслабване на рублата, пишат Факти.бг.
CNN
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар