Полицейското присъствие продължава да е засилено
Демонтажът на паметника на съветската армия продължава - премахнаха и третата фигура от постамента, предаде Дарик.
Четвърти пореден ден продължава демонтажът на централните фигури от монумента. Въпреки лошите метеорологични условия и дъжда, двама работници са издигнати с кран до най-високата точка на и продължават работата си.
Полицейското присъствие около паметника продължава да бъде засилено. Има два реда ограждения, които подсигуряват периметъра около паметника.
Припомняме, със свое постановление правителството е предвидило 260 000 лв. за ремонт и възстановяване на паметника. Сумата е за финансово осигуряване на необходимите ремонтни и възстановителни дейности за поправка и заздравяване на мемориалия комплекс – възложени на областния управител на област София в качеството му на държавен орган, който, съгласно Закона за държавната собственост управлява имота – частна държавна собственост, пише в постановлението.
Процесът по демонтаж започна на 12 декември. Областният управител на София-град Вяра Тодева обясни, че следващите стъпки са демонтираните фигури да бъдат сортирани, описани и извозени до мястото, на което ще бъдат съхранявани. След което се планира възлагането на обществена поръчка за самата реставрация. Областният управител припомни, че паметникът не е реставриран 70 години. По думите ѝ, затова е възложено обследване, което е показало, че има сериозни пукнатини във фигурите. Вяра Тодева допълни, че след реставрацията фигурите ще бъдат изложени на подходящо място в Музея на социалистическото изкуство, като се обследва и нов терен за тях.
Още от Свят
Мерц към Москва: Украйна остава силна, а европейската подкрепа не отслабва
„Федералното правителство предлага като европейски съюзници в НАТО да поемем силен финансов ангажимент към Киев"
Рубио: Няма държава, която да подкрепя Иран за въвеждане на такси за преминаване през Ормузкия проток
Дипломатическият сканадал с РСМ стигна до НАТО, МВнР отрече да е огласило нотата за семейството на Мицкоски
Твърди се, че е заснет оригинален документ, който представлява дипломатическа кореспонденция между институциите на двете държави