21 Януари, 2026

Ден 14 от войната: Руската артилерия обстрелва Украйна с часове, има много убити

Ден 14 от войната: Руската артилерия обстрелва Украйна с часове, има много убити

Дойче Веле

За убити и ранени се съобщава от различни части на Украйна – от град Малин, област Житомир, Охтирка край Сами, както и от големите градове Харков и Киев. Ярослав Москаленко, координатор на хуманитарната помощ за област Киев твърди, че поради масивния артилерийски обстрел на Киев хората са били принудени да се крият в противобомбени убежища, а снабдяването с ток, вода и храни било прекъснато.

Множество убити и ранени

В град Малин, край Житомир, по данни на местните власти са били убити трима възрастни и две деца в разрушени от бомбите седем сгради. В Охтирка, край град Сами в Североизточна Украйна, е бил убит най-малко един човек, а руската артилерия е обстрелвала граждански обекти в продължение на два часа. Край Харков са загинали двама души и едно седемгодишно дете от попадение на бомба в жилищна сграда. Всички тези данни не могат да бъдат проверени от независим източник.

От нахлуването на руската армия в Украйна на 24 февруари досега в боеве край Харков са загинали 170 цивилни граждани, сред които 5 деца, съобщи украинската осведомителна агенция Униан. Русия продължава да твърди, че нейните войски атакуват само военни обекти, но не и граждански.

Снощи и тази сутрин от обкръжения град Сами по един от официалните бежански коридори са били изведени множество граждани. Украйна съобщи, че „първият конвой с 22 автобуса успешно е пристигнал в град Полтава“.

Зеленски няма да настоява за бърз прием в НАТО

Междувременно стана ясно, че украинският президент Зеленски явно се отказва от искането за бърз да приемане на Украйна в НАТО. Вместо това той настоява за гаранции за сигурност. Едно от условията е Русия категорично да потвърди, че признава украинската държавност и няма да застрашава страната.

Стана ясно също и това, че САЩ са отказали да приемат полското предложение за изпращане на полски самолети МиГ-29 на Украйна. Варшава е предлагала самолетите да се предоставят на САЩ, а впоследствие да се прехвърлят на украинците.

Сподели:

Коментари (0)

Технически проблем или политически сигнал: Тръмп отново потегли за Давос

Технически проблем или политически сигнал: Тръмп отново потегли за Давос

Очаква се президентът на САЩ да използва трибуната в Давос, за да изложи ключовите си икономически и геополитически послания

Тръмп на годишната си пресконференция: Аз съм финансов гений

Тръмп на годишната си пресконференция: Аз съм финансов гений

„Направили сме повече от която и да е друга администрация – и то с голяма разлика – по отношение на армията, на прекратяването на войни и на довършването на войни. Никой не е виждал нещо подобно“, заяви той

Канада срещу САЩ: Карни защитава Гренландия, военните разписват сценарий за американска инвазия

Канада срещу САЩ: Карни защитава Гренландия, военните разписват сценарий за американска инвазия

Премиерът Марк Карни предупреди в Давос, че ерата на нормалност е приключила, а медии разкриха, че Отава има план за партизанска съпротива при нападение от юг.