1 Януари, 2026

Димитър Радев посочи, че БНБ няма да даде име за служебен премиер

Димитър Радев посочи, че БНБ няма да даде име за служебен премиер

Димитър Радев

Той се аргументира с това, че не би искал институцията да се въвлича в политически процес

Няма да бъде далновидно БНБ да се въвлече в политическия процес. Това каза пред Нова ТВ управителят на централната банка Димитър Радев след срещата си с президента по повод възможността да заеме поста служебен премиер.

Според него, за да се реши конюктурен проблем, може да се създаде дългосрочен такъв.

"След 2015 г. успяхме да постигнем здравословна дистанция между БНБ и политическите сили", отбеляза Радев, който е един от потенциалните служебни премиери съгласно последните промени в Конституцията.

"Имахме продуктивен разговор, решението ще бъде на президента. Аз му изложих моята позиция, а тя е, че не е добра идея да се въвлича банката в политическия процес. Първата е чисто съдържателна - това ще хвърли политическа сянка върху институцията и то за дълго време", отбеляза гуверньорът.

Димитър Радев посочи, че има етичен кодекс и правила на Европейската централна банка, които забраняват на управители и подуправители на националните банки да заемат политически постове.

"Има колизия както с националното законодателство, така и с европейското законодателство. Управителят на централната банка и неговата роля са изрично дефинирани в договора за функционирането на ЕС и устава на ЕЦБ. Те са много експлицитни в това отношение - че не могат да се съвместяват тези длъжности", заключи Димитър Радев.

Сподели:

Коментари (0)

Желязков с послание за 2026 г.: Ние сме сред 5-те най-бързо развиващи се икономики в ЕС

Желязков с послание за 2026 г.: Ние сме сред 5-те най-бързо развиващи се икономики в ЕС

"Страната ни изпраща 2025 година с брутен вътрешен продукт от 113 милиарда евро и икономически растеж от над 3 процента, което ни нарежда сред петте най-бързо развиващи се икономики в Европейския съюз", пише в новогодишното си приветствие премиерът

Минути след полунощ в "Майчин дом" проплака първото бебе за 2026 година

Минути след полунощ в "Майчин дом" проплака първото бебе за 2026 година

От болницата съобщават, че изпращат 2025 година с две близначки, а общо за изминалата година в „Майчин дом” на бял свят са се появили над 3000 бебета

В новогодишната нощ 524 потърсиха спешна помощ в "Пирогов"

В новогодишната нощ 524 потърсиха спешна помощ в "Пирогов"

В първите часове на новата 2026 година спешна помощ беше оказана на трима пострадали от неправилно боравене с пиротехнически средства