Това да стане до края на 2023 г.
Днес в Европейския парламент предстоят дебати, в които евродепутати ще потвърдят подкрепата си за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство с аргумента, че те изпълняват необходимите условия. Ще се обсъди незаконодателна проекторезолюцията, която ще бъде гласувана утре, предаде БНР.
В документа се казва, че България и Румъния трябва да бъдат приети в Шенгенското пространство до края на 2023 г. В текста се изтъкват и икономическите, и екологичните последици от оставането на двете държави извън Шенген и се призовава Европейската комисия да направи оценка на разходите на двете държави, свързани с неприсъединяването, както и да анализира възможностите за финансови компенсаторни механизми.
От всички държави членки на Европейския съюз, България, Кипър, Ирландия и Румъния не са част от Шенгенското пространство, което включва и държавите извън Общността, подчертават от пресслужбата на Европейския парламент.
Още от Свят
Мицотакис отбеляза с Гилфойл 250 години независимост на САЩ в Атина
Гръцкият премиер посочи интелектуалните връзки между американските бащи-основатели и гръцките революционни мислители и каза, че двете страни са обединени от „постоянно укрепващи се стратегически отношения“
ЕП отказва да свали имунитета на Илхан Кючюк, усъмни се в разследването
Прокуратурата твърди, че той е назначил парламентарни сътрудници, които вместо да работят за него като евродепутат, са изпълнявали задачи за партийна структура в София. Политико пише, че по времето, когато е поискан имунитетът на Кючюк, българският представител в Европейската прокуратура е била Теодора Георгиева.
Пилот, разбил самолета си в небостъргач в Пекин, е искал да се самоубие
Инцидентът предизвика шок сред жителите и работещите в района, защото Пекин е град с изключително строги мерки за сигурност