Facebook заяви, че заради инвазията в Украйна временно облекчава правилата си относно враждебната реч, за да позволи изявления като "смърт на руските нашественици", но не и конкретни заплахи срещу руски цивилни граждани.
Международно осъжданото нахлуване на Москва в съседната ѝ страна предизвика не само безпрецедентни санкции от страна на западните правителства и предприятия, но и вълна от онлайн гняв.
"В резултат на руското нахлуване в Украйна ние временно разрешихме форми на политическо изразяване, които обикновено биха нарушили нашите правила, като например изказвания за насилие, като "смърт на руските нашественици"," се казва в изявление на компанията майка на Facebook Meta.
"Все още няма да разрешаваме призиви за насилие срещу руски цивилни граждани", добавиха от Meta.
Фейсбук направи изявлението си след доклад на Ройтерс, в който се цитираха имейли на фирмата до нейните модератори на съдържание, в които се казва, че политиката се прилага за Армения, Азербайджан, Естония, Грузия, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Русия, Словакия и Украйна.
Фейсбук и други американски технологични гиганти предприеха действия за налагане на санкции на Русия за атаката срещу Украйна, а Москва също така предприе действия за блокиране на достъпа до водещата социална мрежа, както и до Туитър.
По този начин Русия се присъединява към много малкия клуб от държави, които забраняват достъпа до най-голямата социална мрежа в света, заедно с Китай и Северна Корея.
Блокирането на Фейсбук и ограничаването на Туитър миналата седмица се случиха в същия ден, в който Москва подкрепи налагането на затворнически присъди на журналисти от медии, публикуващи "невярна информация" за войната.
Междувременно войната се провежда в период на безпрецедентни репресии срещу руската опозиция, при които лидери на антивоенни протести бяха убити, хвърлени в затвора или принудени да напуснат страната.
Големи американски технологични компании като Apple и Microsoft обявиха спиране на продажбата на свои продукти в Русия, а други компании оповестиха "паузите" на определени бизнес дейности или връзки.
Миналата седмица американският доставчик на интернет услуги Cogent Communications заяви, че е "прекратил договорите си с клиенти, които фактурират от Русия".
Вестник "Вашингтон пост" съобщи, че Cogent има "няколко десетки клиенти в Русия, като много от тях, като например държавният телекомуникационен гигант "Ростелеком", са близки до правителството"./БГНЕС, АФП
Още от Свят
Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум предложи част от САЩ да се казва „Мексиканска Америка“
"Звучи мило, нали?“, добави Клаудия Шейнбаум
Експерт: Доналд Тръмп създава конфликти, за да предлага варианти за тяхното разрешаване
„Днес видях карта на Съединените щати, включваща Канада, и това беше публикувано именно от Тръмп ", каза той
Унищожител на руски катери: в Украйна създадоха нов вид речни дронове
Black Widow 2 се отличава със своите компактни размери