Засадата срещу полицаи и превземането на манастир не са операции на заблудени граждани
Засада срещу полицейски служители и превземането на манастир не са операции, които биха били поверени на няколко заблудени граждани. Ето защо не е убедително, когато сръбският президент Вучич казва, че нападението в Северно Косово е дело на "някои сърби", които са се поддали на косовските провокации. Инцидентът прилича на планирана акция на командоси, които знаят как да правят такива неща и разполагат с необходимото оборудване, съобщи „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (FAZ).
Косовското правителство твърди, че някои от арестуваните нападатели принадлежат към бойна организация, ръководена и подкрепяна с оръжие от Белград. Ако това е вярно, би било много обезпокоително.
Ситуацията в Северно Косово е нестабилна от години. Независимостта на бившата сръбска южна провинция нямаше стабилизиращия ефект, на който се надяваше Западът. Неотдавна изглеждаше, че министър-председателят на Косово Курти е до голяма степен отговорен за това, тъй като отказва да предостави повече автономия на общините в северната част на страната, които са населени предимно с етнически сърби.
Сега обаче инцидентът отново хвърля светлина върху непрозрачната игра на Вучич. Може би той вярва, че Западът го оставя да се разпорежда, за да не загуби напълно Сърбия в полза на Русия. ЕС трябва да даде ясно да се разбере, че в неделя е била премината опасна граница. /БГНЕС
Още от Свят
Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи
„Отхвърлям всякакви твърдения на Вашингтон, че друга държава трябва да има каквато и да било роля или влияние върху тези решения и процеси“, заяви иранският постоянен представител към ООН в Женева Али Бахрейни
"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим
Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече са непоносими за жителите тук
Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си
По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях