23 Юни, 2026

FAZ: ЕС трябва да осъзнае, че в Косово беше премината опасна граница

FAZ: ЕС трябва да осъзнае, че в Косово беше премината опасна граница
Снимка: БГНЕС

Засадата срещу полицаи и превземането на манастир не са операции на заблудени граждани

Засада срещу полицейски служители и превземането на манастир не са операции, които биха били поверени на няколко заблудени граждани. Ето защо не е убедително, когато сръбският президент Вучич казва, че нападението в Северно Косово е дело на "някои сърби", които са се поддали на косовските провокации. Инцидентът прилича на планирана акция на командоси, които знаят как да правят такива неща и разполагат с необходимото оборудване, съобщи „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (FAZ).

Косовското правителство твърди, че някои от арестуваните нападатели принадлежат към бойна организация, ръководена и подкрепяна с оръжие от Белград. Ако това е вярно, би било много обезпокоително.

Ситуацията в Северно Косово е нестабилна от години. Независимостта на бившата сръбска южна провинция нямаше стабилизиращия ефект, на който се надяваше Западът. Неотдавна изглеждаше, че министър-председателят на Косово Курти е до голяма степен отговорен за това, тъй като отказва да предостави повече автономия на общините в северната част на страната, които са населени предимно с етнически сърби.

Сега обаче инцидентът отново хвърля светлина върху непрозрачната игра на Вучич. Може би той вярва, че Западът го оставя да се разпорежда, за да не загуби напълно Сърбия в полза на Русия. ЕС трябва да даде ясно да се разбере, че в неделя е била премината опасна граница. /БГНЕС

Сподели:
Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи

Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи

„Отхвърлям всякакви твърдения на Вашингтон, че друга държава трябва да има каквато и да било роля или влияние върху тези решения и процеси“, заяви иранският постоянен представител към ООН в Женева Али Бахрейни

"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...":  Руснаци масово напускат Крим

"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим

Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече са непоносими за жителите тук

Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си

Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си

По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях

Коментари (0)