20 Февруари, 2026

Франция предоставя изтребители Mirage-2000 на Украйна, Макрон благодари на украинския народ

Франция предоставя изтребители Mirage-2000 на Украйна, Макрон благодари на украинския народ

Володимир Зеленски и Еманюел Макрон на годишнината от Нормандския десант, снимка: Фейсбук

Гостите аплодираха Зеленски на крака

Франция ще предостави изтребители Mirage-2000 на Украйна. 
Това обяви френският президент Еманюел Макрон, цитиран от АФП.

„Подкрепата на Франция за Украйна няма да отслабне“, увери Макрон по време на честванията по случай 80-годишнината от десанта в Нормандия.

"Благодаря на украинския народ за неговата храброст. Ние сме тук и няма да отслабваме." - каза той на плажа Омаха, докато гостите се изправиха на крака, за да аплодират Володимир Зеленски.

Решението за предоставяне на изтребители Mirage-2000 е част от ново военно сътрудничество с Киев в борбата срещу руската инвазия.

„Утре ще поставим началото на ново сътрудничество и ще обявим прехвърлянето на изтребители Mirage-2000 на Украйна, произведени от френския производител Dassault. Ще обучим украинските им пилоти във Франция.“ - каза още френският президент.

От думите му стана ясно, че  Украйна е поискала от западните си съюзници да изпратят военни инструктори, които да обучават силите ѝ на нейна територия.

"Изправени сме пред завръщането на войната на нашия континент... изправени пред тези, които претендират да променят границите със сила, за да пренапишат историята, нека бъдем достойни за тези, които се приземиха тук", добави френският президент.

На днешната церемония за годишнината от Нормандския десант освен Зеленски присъстваха американският президент Байдън, британският крал Чарлз III и канадският министър-председател Джъстин Трюдо.

Нито един руски представител не беше поканен, което подчертава сегашния статут на Москва, въпреки решаващия съветски принос за победата над нацизма през Втората световна война.

Въпреки това френските домакини отдадоха почит на жертвите на Съветския съюз по време на церемониите. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Тръмп удължи санкциите срещу Русия заради нахлуването в Украйна

Тръмп удължи санкциите срещу Русия заради нахлуването в Украйна

Важно е, че първият указ за санкции срещу Русия е издаден през 2014 година. Тогава указът на президента на САЩ Барак Обама № 13660, публикуван на 6 март 2014 година

От свитата на Путин:  За САЩ е изгодно да отменят санкциите срещу Русия

От свитата на Путин: За САЩ е изгодно да отменят санкциите срещу Русия

Кирил Дмитриев нарече „фалшива“ новината, че Москва уж предлага на Вашингтон някаква „сделка“ за 12 трилиона долара в замяна на вдигане на санкциите.

На колене пред паметника на Апостола - България почете 153-ата годишнина от неговото безсмъртие

На колене пред паметника на Апостола - България почете 153-ата годишнина от неговото безсмъртие

Имаше литийно шествие от храма „Света София-Премъдрост Божия” до паметника на Васил Левски