7 Януари, 2026

ГЕРБ нарушили Конституцията - не излъчили премиер, на който да бъде връчен втория мандат

ГЕРБ нарушили Конституцията - не излъчили премиер, на който да бъде връчен втория мандат

Наталия Киселова

Този коментар направи по БНР доц. Наталия Киселова, експерт по конституционно право

ГЕРБ нарушиха конституционното изискване кандидат за премиер да получи от президента втория проучвателен мандат. Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, специалист по конституционно право.

"Редно беше да имат кандидат, както изисква Конституцията, а той да каже, че връщат мандата. Конституцията не е предвидила за всяко нещо санкция, но ние сме обръгнали толкова на неспазване на правилата, че ходът на ГЕРБ мина между другото. Текстът в Конституцията - член 99, ал. 2 е ясен", уточни тя. Според доц. Киселова как ще подходи президентът Румен Радев при връчването на третия проучвателен мандат зависи от това в коя партия вижда повече възможности да разговаря с "Има такъв народ" и кой има способности "да ги опитоми".
"Говоренето, че партиите ще губят от влизане в ново правителство и това ще им се отрази на резултатите на следващите избори, е грешно", подчерта тя.


По думите ѝ президентът може да направи и втори кръг от консултации, но трябва да знае, че от днес (след връщането на втория мандат вчера - б.р.) текат 7-те дни, в които трябва да определи парламентарната група, която да предложи кандидат за министър-председател.

"Ако внимателно се чете тълкувателното решение на Конституцията, тези 7 дни са и времето за определяне на кандидат-премиер", добави експертът по конституционно право.
В предаването "Преди всички" доц. Киселова коментира и решението на Конституционния съд за спецправосъдието:

"Чрез сезиранията на КС главният прокурор Иван Гешев се опитва да види докъде е неговата територия. Законът е част от правото, но не винаги е право".
Сподели:

Коментари (0)

Собственикът на „Кайрос" възстанови всички разходи по изтеглянето на кораба - 270 371 евро

Собственикът на „Кайрос" възстанови всички разходи по изтеглянето на кораба - 270 371 евро

Очаква се корабособственикът да предприеме необходимите действия по извеждане на танкера от българските териториални води.

Обявиха бедствено положение в части от община Крумовград заради пороите

Обявиха бедствено положение в части от община Крумовград заради пороите

Реките в района преливат. Утрешният ден ще бъде неучебен.

Д-р Мирослав Ненков: Ако се спрат кражбите в здравеопзването, няма да се доплаща - 9-те милиарда ще стигнат

Д-р Мирослав Ненков: Ако се спрат кражбите в здравеопзването, няма да се доплаща - 9-те милиарда ще стигнат

По думите му, огромни суми изчезват от тези пари. "Корпуцията убива физически, буквално."