1 Април, 2026

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Държавният секретар на САЩ разкри кой е стратегическият въпрос, по който разногласията се оказват трудно преодолими

САЩ може да се включат в нов кръг от разговори тази седмица между Русия и Украйна, като териториалният въпрос остава последната, но основна точка на разногласие. Това заяви американският държавен секретар Марко Рубио, предаде АФП.

Екипи от Украйна и Русия се срещнаха миналия петък и събота (23 и 24 януари) в Абу Даби в рамките на първите си преки преговори по плана, прокарван от президента Доналд Тръмп за прекратяване на войната.

„Те трябваше да проведат последващи разговори отново тази седмица“, каза Рубио пред Комисията по външни отношения на Сената. „Възможно е да има американско присъствие“.

Рубио обаче уточни, че евентуалното участие на САЩ ще бъде на по-ниско равнище в сравнение с миналата седмица, когато в разговорите се включиха специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф и зетят на президента Джаред Къшнър.

Рубио намекна, че вече е постигнато споразумение по въпроса за гаранциите за сигурност за Украйна — ключово искане на Киев, преди да направи компромиси почти четири години след началото на руската инвазия.

„Остава само един въпрос — този, който всички познават — и това е териториалната претенция за Донецк“, заяви топ дипломатът на САЩ, визирайки източния украински регион, от които Москва настоява Киев да изтегли своите сили.

„Знам, че се води активна работа, за да се види дали позициите на двете страни могат да бъдат съгласувани. Това все още е мост, който не сме преминали“, каза Рубио по време на изслушването.

Той призна, че този въпрос ще бъде „изключително труден“, особено за Украйна.

„За страните е по-лесно да намерят гъвкавост по някои от тези теми, когато те не се обсъждат постоянно публично, защото това създава вътрешнополитически натиск и от двете страни — както можете да си представите в Украйна, самата идея дори да се обсъжда промяна на територия“, заяви държавният секретар.

Въпреки водените преговори Русия продължи да нанася удари по украинската инфраструктура, оставяйки много жители на Киев без отопление при мразовити температури. / АФП, БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Рубио: "Финалната права" на войната се вижда, но излиза въпросът за отношенията ни с НАТО

Рубио: "Финалната права" на войната се вижда, но излиза въпросът за отношенията ни с НАТО

Американският държавен секретар посочи, че САЩ не настояват европейските съюзници да участват пряко във въздушните удари срещу Иран, но отказът да бъде предоставен достъп до бази и въздушно пространство поставя под въпрос смисъла на съюза

Тръмп притиска Украйна да капитулира, Путин иска Донбас на хартия

Тръмп притиска Украйна да капитулира, Путин иска Донбас на хартия

Това, което окупаторите не могат да постигнат на бойното поле, Кремъл се опитва да постигне чрез дипломация, която да принуди Киев да признае капитулацията си

Нова ера на полетите в Космоса: Астронавти отлитат към Луната от Флорида

Нова ера на полетите в Космоса: Астронавти отлитат към Луната от Флорида

Мисията на НАСА, наречена „Артемис 2“, е подготвяна от години и премина през редица забавяния, но вече е планирана за изстрелване от Флорида