9 Февруари, 2026

Гутериш пристигна в Украйна за осигуряване на хуманитарни коридори

Гутериш пристигна в Украйна за осигуряване на хуманитарни коридори

ООН сформира екип за евакуация на цивилни от "Азовстал"

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обяви, че е пристигнал в Киев днес след разговори в Москва с руския президент Владимир Путин.

"Пристигнах в Украйна след посещение в Москва. Ще продължим работата си за разширяване на хуманитарната помощ и осигуряване на евакуацията на цивилни граждани от зоните на конфликт. Колкото по-скоро приключи тази война, толкова по-добре - в името на Украйна, Русия и света", написа той в официалния си акаунт в Twitter.

По-рано стана ясно, че службата на ООН по хуманитарните въпроси е сформирала екип за евакуация на цивилни граждани от завода "Азовстал", а представители на световната организация са се свързали с Москва и Киев, за да подготвят операцията, както съобщи на брифинг Фархан Хак, заместник-говорител на генералния секретар на световната организация.

"Нашата служба по хуманитарни въпроси подготвя екип от ООН, който да координира евакуацията на цивилни от завода "Азовстал" в Мариупол", каза той.

Хак заяви, че условията за започване на евакуацията от "Азовстал", за която ООН по-рано докладва, по принцип все още не са осигурени, а контактите с руските и украинските власти продължават.

"Работим с руските и украинските власти и правим всичко възможно, за да напреднем възможно най-скоро. Имаше известна военна активност. Трябва да сме сигурни, че тя е спряна и ситуацията е такава, че да можем да изведем хората на безопасно място. Все още няма такива условия ", каза той.

Подготовката за евакуация на цивилни граждани от „Азовстал“ може да отнеме няколко дни, съобщиха от офиса на генералния секретар на ООН. /БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

Посланикът на САЩ в НАТО направи изявление за съдбата на алианса и световния ред

Посланикът на САЩ в НАТО направи изявление за съдбата на алианса и световния ред

"Ние се опитваме да направим НАТО по-силен, а не да излизаме от него или да го разваляме. Да го накараме да работи така, както е било замислено – като алианс от 32 силни и способни съюзници“, каза Матю Уитакър

NYT:  Общите загуби на Украйна и Русия ще надхвърлят два милиона, две трети са на руската страна

NYT: Общите загуби на Украйна и Русия ще надхвърлят два милиона, две трети са на руската страна

Украинците на колене почитат загиналите си сънародници, докато по-голямата част от руснаците просто се е изолирала от войната, посочват журналисти.

Крал Чарлз III е готов да съдейства по разследването срещу брат му за връзки с Джефри Епстийн

Крал Чарлз III е готов да съдейства по разследването срещу брат му за връзки с Джефри Епстийн

„Макар конкретните твърдения да са въпрос, на който г-н Маунтбатън-Уиндзор трябва да отговори сам, ако бъдем потърсени от полицията на Темз Вали, ние сме готови да окажем съдействие, както може да се очаква“, се допълва изявлението