28 Юни, 2026

Има два пътя - грешен и десен

Има два пътя - грешен и десен
Момчил Дойчев

доц. Момчил Дойчев

"Има два пътя - грешен и десен". 

Това е добре и хубаво да се знае - че "левият "път е грешен. Ще кажете, че това още от Библията се знае. Да, но лошото е, че грешният "ляв път" е примамлив и лесен. А още по-лошо е, че "десният път "е труден и усилен. "Десният път" изисква много познания, а не разчита на емоции, на демагогия, алабализми и популизми.  Когато мнозинството от населението е просто и политически неграмотно - то тръгва по лесния път, подмамено от популисти и демагози, води се по акъла дори на

по-обикновени политически мошеници и измамници. 

Добре, но нали "левият път" води до задънена улица и до неминуем провал? Как така не се осъзнава тази проста истина, потвърдена от столетия политически опит? 

Да, но нали същата История ни учи, че нищо не се научава от нея! Нали човешката глупост е непобедима и неизкоренима? И в това дори има нещо и симпатично, и човешко... 

Да, но ако народите не се учат от грешките си, те нали загиват? Нали така са загинали стотици племена и народи, загубили се по пътищата на световната История и изчезнали с времето? Нали помним от цар Крум, защо са изчезнали аварите? Нали сме чели, че ние сме били велик народ, когато сме имали справедлива държава, с най-ниски данъци и затова другите народи са се присъединявали доброволно към Първата българска империя, а не са бягали от нея, както сега самите българи бягат от България...

Всичко това е минало, ще кажете. Да, но Миналото е винаги актуално! Миналото е тук и сега! И по същия начин, както ние живеем днес, когато се разровим в Историята си виждаме, че такива са били и нашите предшественици - като нас! 

И затова няма защо да се питаме защо сме такива, а не онакива! Да, ама ако сме недоволни от миналото си, какво правим, за до подобрим настоящето, научавайки истинската история на собственото си минало?  И парадоксът е, че ние не трябва да живеем с Миналото, а да живеем с Бъдещето, където нашето минало е кодирано, но е важно да бъде осъзнато и осмислено, а не повърхностно заучено и елементарно повторено по същия този ляв и грешен път.

Кога ще се научим да мислим Историята като Бъдеще, а Миналото като настояще, което трябва да бъде подобрено?

Сподели:
Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Николай Нанков: Не си ли говорят в кабинета "Радев"?

Народният представител на ГЕРБ намеква, че регионалният министър Шишков подвежда премиера, изричайки поток от неистини по повод обществени поръчки, подписани лично от него

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

Огнян Минчев:  Само с граждански протести ще покажем на новите властници, че не могат безнаказано да провалят бъдещето ни

„Прогресивна България“ получи комфортно мнозинство, с което може да нанесе непоправими щети върху българското стопанство и финанси, върху историческата ни памет, предупреждава политологът

Слънчева и гореща неделя

Слънчева и гореща неделя

Атмосферното налягане ще остене по-високо от средното за юни, живакът ще скочи до 37°

Коментари (0)