Иво Христов заряза обещанията за високи доходи в ЕС, обяви война на медарите в Южна Америка

Иво Христов

Иво Христов

Евродепутатът Иво Христов, издигнат от БСП, заряза предизборните си обещания за по-високи доходи и хубав живот за всички в ЕС. Бившият съветник на президента Румен Радев се зае да се бори с пчеларите от Южна Америка. през май месец, в разгара на кампанията, той заяви, че програмата „Визия за Европа“ е съгласувана и се вписва в общата програма на ПЕС. „Социалната политика, която предлагаме, предвижда определени ставки за минимална работна заплата на европейско ниво и за минимална пенсия“, каза тогавашният кандидат за депутат. Днес обаче той е променил каузата си и се занимава с далеч по-важни неща.  

"Голяма част от дискусиите относно споразумението със страните от Меркосур* засяга сектора на говеждото месо. Европейските граждани трудно могат да намерят логика в улесняването на вноса от трети страни на повече от 10 000 км. от Европа, при условие че в Европа има условия за развитие на къси вериги и местно производство. От това печелят и европейските производители, и европейските потребители заради по-малкия отпечатък върху околната среда." Така българският евродепутат Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент, коментира търговското споразумение ЕС-Меркосур по време на заседание на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в понеделник вечер.  

Христов повдигна въпроса за производството и вноса на мед. По думите му Бразилия и Аржентина са големи производители на мед - с цени, по-ниски от тези в Европа. "Договореният безмитен внос от 45 000 тона мед от този блок към ЕС ще окаже силен натиск върху европейските производители. За 2018 г. в Европа са произведени близо 210 000 тона мед. Това означава, че ще внасяме конкуренция, равняваща се на близо четвърт от европейското производство", каза Христов. 

В изказването си той припомни също така, че пчелите не са просто производители на мед, а основната им функция е опрашването. "С намаляването на пчелната популация реколтите и биоразнообразието в Европа са в сериозен риск. Смятам, че устойчивостта на европейското пчеларство, а оттам - и земеделие - са в риск от споразумението със страните от Меркосур."

По време на заседанието на земеделската комисия в понеделник вечер представители на ирландските фермерски организации, както и най-голямата организация на кооперативите в Европа - Копа Коджека - призоваха да не бъде подписвано това споразумение. Сериозните си резерви изразиха и френските фермери. Комисията по външни въпроси в австрийския парламент също гласува против споразумението ЕС-Меркосур. 

*Меркосур е най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка. МЕРКОСУР обединява 250 милиона население и повече от 75% от общия БВП на континента. В него влизат Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и Венецуела (от юли 2006 г.), а асоциирани членове са Чили, Боливия, Колумбия, Еквадор и Перу.

Названието на организацията произлиза от израза на испански: Mercado Común del Sur, което означава „Южноамерикански общ пазар“ (на португалски: Mercosul). Като първа стъпка към създаването на този общ пазар е послужило споразумението за свободна търговия, подписано между Аржентина и Бразилия през 1986 г. През 1990 г. към това споразумение се присъединяват Парагвай и Уругвай.