БСП не участва в гласуването и нарече доклада без правна стойност, защото паметникът не е общинска собственост
Първа стъпка към премахването на Паметника на Съветската армия от центъра на София. Общинските съветници от комисията по образование и култура гласуваха „за“ демонтирането на монумента и за преместването му.
С осем гласа „за“, нула „против“ и един „въздържал се“ общинските съветници дадоха зелена светлина за демонтирането на този 45-метров монумент. За това гласуваха от „Демократична България“, като подкрепа дойде и от ГЕРБ. Против се обявиха от БСП, като те
демонстративно напуснаха залата преди гласуването.
„Важно е да се направи първа стъпка, която беше очаквана от 30 години. Монументът на окупатора, който е три пъти по-висок от този на Васил Левски в София, трябва да освободи това пространство“, каза Марта Георгиева от „Демократична България“.
„Мисля, че е узрял моментът – исторически, този паметник да бъде преместен. Повтарям – преместен, а не унищожен. Той трябва да отиде на заслуженото си място в Музея на социалистическото изкуство или където преценим“, каза и д-р Антон Койчев от ГЕРБ.
Трябва да оставим паметниците намира. Борбата и битката ни с паметниците не решава никакви проблеми. По същата логика някой в този Общински съвет да реши да премести на входа на Централни гробища паметника на американските летци, които са бомбардирали София“, контрира ги Калоян Паргов от БСП.
Докладът за премахването на монумента е от „Демократична България“ и е внесен за разглеждане преди три години. Подкрепата сега идва от ГЕРБ, след като лидерът на партия на призова съветниците да подкрепят премахването му.
Този четвъртък въпросът ще бъде разгледан и на сесия на Общинския съвет. /БГНЕС, бТВ
Фактор
С осем гласа „за“, нула „против“ и един „въздържал се“ общинските съветници дадоха зелена светлина за демонтирането на този 45-метров монумент. За това гласуваха от „Демократична България“, като подкрепа дойде и от ГЕРБ. Против се обявиха от БСП, като те
демонстративно напуснаха залата преди гласуването.
„Важно е да се направи първа стъпка, която беше очаквана от 30 години. Монументът на окупатора, който е три пъти по-висок от този на Васил Левски в София, трябва да освободи това пространство“, каза Марта Георгиева от „Демократична България“.
„Мисля, че е узрял моментът – исторически, този паметник да бъде преместен. Повтарям – преместен, а не унищожен. Той трябва да отиде на заслуженото си място в Музея на социалистическото изкуство или където преценим“, каза и д-р Антон Койчев от ГЕРБ.
Трябва да оставим паметниците намира. Борбата и битката ни с паметниците не решава никакви проблеми. По същата логика някой в този Общински съвет да реши да премести на входа на Централни гробища паметника на американските летци, които са бомбардирали София“, контрира ги Калоян Паргов от БСП.
Докладът за премахването на монумента е от „Демократична България“ и е внесен за разглеждане преди три години. Подкрепата сега идва от ГЕРБ, след като лидерът на партия на призова съветниците да подкрепят премахването му.
Този четвъртък въпросът ще бъде разгледан и на сесия на Общинския съвет. /БГНЕС, бТВ
Още от България
Обвиниха 31-годишния Румен за убийството на Къци, хвърлен от Лъвов мост
Румен е подведен под отговорност по основния член от Наказателния кодекс, който предвижда от 10 до 20 години затвор. С напредването на разследването обаче обвинението му може да бъде променено.
БЗНС заяви подкрепа за протеста срещу политиката на Румен Радев
"Смятаме, че опитите за отклоняване на България от нейния последователен евроатлантически път представляват сериозен риск за националния интерес и за стратегическите приоритети на страната"
Назначиха Зорница Грекова за заместник-министър на културата
За новото назначение съобщи днес правителствената информационна служба