23 Юни, 2026

Сенатът на САЩ одобри план за намаляване на парниковите емисии с 40% до 2030 г.

Сенатът на САЩ одобри план за намаляване на парниковите емисии с 40% до 2030 г.

В Сената планът беше приет с 51 срещу 50 гласа

Горната камара на американския Конгрес прие амбициозен план за климата, здравеопазването и корпоративните данъци, съобщи БНТ.

Финансовото изражение на документа е 430 милиарда долара, като огромната част от тях - 370 милиарда, ще се използват за инвестиции в областта на климата.

Крайната цел е 40-процентно намаление на емисиите парникови газове до 2030 г.

Планът беше приет от сенаторите с 51 гласа "за" и 50 "против", като гласуването беше изцяло по партийна линия, с решаващата бюлетина на вицепрезидента Камала Харис, която е от Демократическата партия.

Проектът беше приет след повече от година и половина дебати и се смята за един стълбовете във вътрешната политика на президента Джо Байдън. Приемането на плана идва в стратегически важен момент - за демократите е важно да укрепят позициите си и да покажат успехи преди междинните избори за конгрес през ноември.

Анализатори отбелязват, че финансовото изражение на проекта е значително по-малко от първоначално представеното от Демократическата партия. Сега планът трябва да получи зелена светлина в Долната Камара, където демократите имат крехко мнозинство.

Сподели:
САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна

САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна

„Стига, стига толкова, време е за незабавно прекратяване на огъня"

ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз

ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз

„Осигурихме необходимите гаранции за безопасност и внимателно проверихме условията за безопасно корабоплаване"

Експерти от алианса "Петте очи": Западът може да стане обект на AI кибератаки до месеци

Експерти от алианса "Петте очи": Западът може да стане обект на AI кибератаки до месеци

„Петте очи“ е разузнавателен съюз между Австралия, Канада, Нова Зеландия, Обединеното кралство и САЩ - това е най-старият и най-всеобхватен механизъм за обмен на разузнавателна информация и прехващане на комуникации в света

Коментари (0)