11 Февруари, 2026

Лавров: Споразумението за износ на зърно не забранява на Русия да атакува пристанището на Одеса

Лавров: Споразумението за износ на зърно не забранява на Русия да атакува пристанището на Одеса

Сергей Лавров

"Москва не се е ангажирала да прекрати инвазията или атаката на пристанището в Одеса като част от споразумението за износ на зърно от Украйна". Това коментира руският външен министър Сергей Лавров, съобщава "Интерфакс".

"Няма нищо в задълженията, които Русия пое, в частност, в рамките на споразуменията, подписани на 22 юли в Истанбул, което да ни забранява да продължим "специалната военна операция" чрез унищожаване на военна инфраструктура и други военни цели", каза Лавров пред репортери по време на посещението си в Конго. Той добави, че представители на секретариата на ООН "вече са потвърдили неговия прочит на подписаните документи". По-рано Кремъл заяви, че ракетната атака срещу пристанището на Одеса е била насочена срещу военната инфраструктура и не засяга споразуменията за износ на зърно.

Ден след подписаното споразумение - на 23 юли сутринта, Русия атакува пристанището на Одеса с ракети "Калибър". Светкавично генералният секретар на ООН Антонио Гутериш осъди атаката. А посланикът на САЩ в Украйна Бриджит Бринк нарече ракетната атака срещу пристанището на Одеса "неприемлива", заявявайки, че Кремъл продължава да използва храната като оръжие. В отделни изявления ЕС и редица отделни страни-членки също осъдиха атаката над пристанището ден след споразумението за износ на зърно./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Руска атака уби четирима души близо до Харкив, включително три деца

Руска атака уби четирима души близо до Харкив, включително три деца

Две едногодишни момчета и едно двегодишно момиче загинаха при нападението срещу град Богодухов, на около 60 километра западно от Харкив

Брюксел: Новите съдебни закони в Сърбия са сериозна крачка назад

Брюксел: Новите съдебни закони в Сърбия са сериозна крачка назад

"Дълбоко съжаляваме за приемането на изменения в ключови съдебни закони от сръбския парламент и подписването им от президента на Сърбия"

Пентагонът купува касетъчни бомби от Израел за 210 млн долара

Пентагонът купува касетъчни бомби от Израел за 210 млн долара

Това е най-големият договор за покупка на оръжие с израелска компания, регистриран някога от американското Министерство на отбраната