23 Юли, 2026

Лидия Шулева: Вместо данък свръхпечалба - да приключат мерките, свързани с пандемията и войната

Лидия Шулева: Вместо данък свръхпечалба - да приключат мерките, свързани с пандемията и войната
Лидия Шулева

"Постигането на 3% дефицит не е толкова голямо предизвикателство, колкото се опитват да го изкарат, ако се спре тази политика, която стана традиция в последните народни събрания, в които нямаше управляващо мнозинство - политическите партии да предлагат най-различни разхищения на бюджета. Трябва да се върнем в ситуацията на стабилност и тя може да бъде гарантирана, като приключат всички временни мерки, дадени заради пандемията, заради войната в Украйна – намаляването на данъчни ставки и акцизи", коментира пред БНР Лидия Шулева, бивш министър на икономиката и на социалната политика и бивш вицепремиер.

"Има разхищения в бюджета, които доведоха до сериозни непропорционални печалби в определени сектори за сметка на други и е крайно време това да бъде прекратено. Няма по-лоша форма на управление на публичните средства от раздаване на компенсации и  помощи на калпак", смята Шулева.

"Изпълнението на бюджетните приходи не е толкова голямо, колкото се предполагаше, че ще бъде заради инфлацията", допълни бившият вицепремиер.

"Данъкът свръхпечалба е доста шокираща мярка", смята Шулева.

По думите ѝ "компенсациите, които се раздадоха, отидоха при фирми, които генерираха свръхпечалби и най-малкото трябва да бъдат спрени".

"Ако не се раздават – това са по-сигурни пари, отколкото събирането на хипотетичен данък печалба от всички дружества. Непропорционално е това. И ако се спрат тези субсидии, точно това, което се очаква от данък свръхпечалба да бъде получено, ще бъде получено от спрените компенсации", каза още тя.

Според Шулева данък свръхпечалба ще се отрази на малките и средни фирми, които бяха засегнати най-много и по време на пандемията и затварянията.

"Сега най-малкото увеличение, което те биха имали, трябва да се облага с този данък, което е несправедливо", подчерта тя.

По думите ѝ тези компании едва са успели да възстановят своите приходи и показатели от периода преди пандемията.

Сподели:
Радев кандърдисва "Америка за България" да финансира повече научни проекти

Радев кандърдисва "Америка за България" да финансира повече научни проекти

От своя страна представителите на фондацията поставиха въпроси, свързани с правната рамка, регулираща дейността на неправителствените организации|

Божанов: За 77 дни правителство не виждаме управленска програма и цели

Божанов: За 77 дни правителство не виждаме управленска програма и цели

"Виждаме обаче друго - прегрупиране и засилване на някои олигарси. За Гергов е напълно очаквано, но трансферът на Самуилов от Пеевски към прогресивното начало е по-изненадващ", коментира Божидар Божанов от "Да, България"

Иван Анчев: Няма военен риск за България от американските самолети, но плащаме цената на колебливата си външна политика

Иван Анчев: Няма военен риск за България от американските самолети, но плащаме цената на колебливата си външна политика

Бившият заместник-министър на МВР предупреждава, че непоследователните действия на кабинета отслабват доверието към България, а забавянето на ясната евроатлантическа линия може да струва скъпо на страната.

Коментари (0)