След 14-часови преговори Европейската комисия, Европейският парламент и Съветът на ЕС, председателстван от Германия, постигнаха историческо споразумение за новата рамкова програма за научни изследвания и иновации на ЕС "Хоризонт Европа". Договореният бюджет от комисар Мария Габриел е 95,5 милиарда евро, което превръща "Хоризонт Европа" във водещата в света програма за наука и иновации, съобщиха от Представителство на ЕК в България.
Постигнатото споразумение е ключово за Европа. В изключително труден контекст, увеличението от 30% спрямо бюджета на настоящата програма "Хоризонт 2020" е силно послание за подкрепа към научните изследователи, новаторите, малките и средните предприятия и индустрията. С новия бюджет осигурихме солидна основа за водещата роля на Европа в науката в света, технологичен суверенитет и възможности за развитие на иновационни екосистеми във всички региони в държавите членки, заяви българският еврокомисар.
Програмата затвърждава амбициите на Европейския научноизследователски съвет и програма "Мария Склодовска-Кюри" за подкрепа на младите научни изследователи и достъпа до върхови научни постижения. Тя ще продължи да подпомага и създаването на научноизследователски инфраструктури на световно ниво. Ще се подобри ефективността на системата от научни инфраструктури в държавите членки за засилване на участието на бизнеса в изследователска дейност и създаване на благоприятни условия за надграждане на квалификацията на младите учени.
За първи път програмата "Хоризонт Европа" поставя фокус върху културата и творчеството. За съхраняване и популяризиране на европейското културно богатство предвиждам създаване на Европейски облак за културно наследство. Той ще е от полза на творците за опазване на уникалното европейско културно съдържание и културното богатство, включително и на местно ниво, отбеляза Мария Габриел.
Друга важна новост е Европейският съвет по иновациите (ЕСИ) и взаимодействието му с Европейския институт за иновации и технологии (EIT). Подкрепата за стартиращи, малки и средни предприятия чрез нови, гъвкави и със съкратени срокове за финансиране схеми има за цел повишаване на иновационния капацитет и конкурентоспособността на Европа. Предвижда се и създаването на нова общност за знания и иновации от 2022 г. в рамките на Европейския институт за иновации и технологии (EIT) посветена на културните и творчески индустрии.
Имаме нова програма, обединяваща въздействие и европейско лидерство. Със силен бюджет, достъп до върхови постижения на всички държави членки и ключова роля на индустрията за повече и по-конкретни ползи за гражданите. Предизвикателство е нейното прилагане и работата сега започва, коментира още българският еврокомисар.
Политическото споразумение подлежи на официално одобрение от Европейския парламент и Съвета, за да може програмата да започне възможно най-скоро през 2021 г.
Мария Габриел
С бюджет от 95,5 милиарда евро това ще бъде най-мащабната в света програма за наука и иновации
Фактор Фактор
Още от Наука
Firefly Aerospace ще изпрати космически апарат до Луната през януари
Първият американски космически апарат, след като над 50 години не бяха кацали апарати на спътника на Земята, се приземи на Луната миналата година, мисията за втория полет е по поръчка на НАСА
Учените забелязаха косатка, която не изоставя и носи тялото на мъртвото си новородено
Това е същата майка, която плува с мъртвата си рожба седем години след като това се е случило с друго нейно малко
Преди 2 милиарда години Луната е имала магнитно поле
Анализирани са 9 базалтови проби от Океана на бурите