Италианският премиер Джорджа Мелони заяви, че не вярва в автентичността на намеренията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да установи контрол със сила над Гренландия или Панамския канал.
Както съобщава AP, на годишната пресконференция Мелони сподели, че възприема коментарите на избрания лидер на Съединените щати като послание към други големи световни играчи, а не като „враждебна претенция“. Една от причините за тези изявления според нея е засилването на „китайския протагонизъм“ в икономически важния Панамски канал и богатата на ресурси Гренландия:
„Смятам, че можем да изключим възможността Съединените щати в близките години да се опитат да използват сила за анексиране на територии, които представляват интерес за тях.“
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп привлече внимание към Гренландия, като намекна за военно присъединяване на тази полуавтономна територия на Дания. Въпреки че тези изявления предизвикаха противоречиви реакции, стратегическото значение на Гренландия отдавна е признато от САЩ, особено заради географското ѝ разположение и геополитическата ѝ роля, пише Financial Times.
Геостратегическо значение
Гренландия е ключов елемент в системата за национална сигурност на САЩ:
Космическата база Питуфик:
най-северната военна база на САЩ (на 1500 км от Северния полюс);
изпълнява функции като ранно предупреждение за ракетни атаки, наблюдение на космоса и управление на спътници.
Нови морски маршрути:
топенето на арктическия лед отваря по-кратки търговски пътища като Северозападния и Североизточния проходи;
Гренландия става център на тези маршрути, които са важни за международното корабоплаване и разполагането на военни бази.
Близост до Русия и Китай:
стратегическата ѝ позиция я прави важна за наблюдение и противодействие на влиянието на Русия и Китай в региона.
Превод: faktor.bg
Коментари (0)