Това е "ясно политическо послание за значимостта на Алианса"
"Швеция, добре дошла в НАТО!" - това се казва в изявление на Министерството на отбраната, с което България поздравява Кралство Швеция с присъединяването на страната към най-мощния отбранителен съюз в света.
"Швеция стана 32-ият пълноправен член на Алианса и ще допринесе за повишаване на сигурността в Балтийския регион, Източния фланг на НАТО и за цялата евроатлантическа зона", посочват от МО.
"Присъединяването на Кралство Швеция в НАТО изпраща ясно политическо послание за значимостта на Алианса за гарантирането на сигурността в Европа. То открива и допълнителни възможности за засилено двустранно сътрудничество в сферата на отбраната." - се казва още в изявлението.
"България последователно подкрепя политиката на отворени врати на Алианса. Новите членки на Алианса – Република Финландия и Кралство Швеция депозираха кандидатурите си за присъединяване към НАТО на 18 май 2022 г. Протоколите за присъединяването на двете страни към Алианса бяха подписани на 5 юли 2022 г. в Брюксел. На 13 юли 2022 г. Народното събрание на Република България ратифицира протоколите за присъединяването на Република Финландия и Кралство Швеция към Северноатлантическия договор." - напомнят от министерството.
Още от България
Бойко Рашков: Прокуратурата участва в омертата за „Баба Алино“, може да поискаме оставката на този и.ф. шеф на ДАНС
„Ако Невзоров участва в процеса срещу Коцев със запазена в тайна самоличност, това е хипотеза, която законът изрично посочва при какви условия тази мярка се взема. Не е ясно каква е тази опасност“, заяви той.
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна
Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума
Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор
„Това е поредният списък, в който политиците се опитват да вкарат институцията на омбудсмана, което за мен означава, че това е поредният опит тя „да се изцапа.“