1 Януари, 2026

Мицотакис: Най-голямата ни сила е, че сме надзорник на евроинтеграцията на РСМ

Мицотакис: Най-голямата ни сила е, че сме надзорник на евроинтеграцията на РСМ

Кириакос Мицотакис

"Гърция не е сама, има подкрепата на цяла Европа"

„Най-голямото оръжие на Гърция е, че е надзорник на европейския курс на Северна Македония“.

Това заяви гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис пред телевизия Sky.

„Факт е, че не може да има никакво приближаване към Европа, дори и крачка, ако въпросът не бъде решен чрез ясно изявление на ръководството на РСМ, че това е името на държавата и се отнася за всички. Това е, повтарям, очевидното, което те са подписали. Не искаме нищо различно.“ - каза Мицотакис.

Той изтъкна, че по въпроса за конституционното име на РСМ "Гърция не е сама и има подкрепата на цяла Европа", а гръцката "позиция е абсолютно разбираема".

Мицотакис подчерта, че РСМ се е присъединила към НАТО, защото въпросът с името е бил решен чрез Преспанското споразумение.

„Споразумението от Преспа имаше и други слабости, но единственият член от Споразумението от Преспа, който се отнася до името erga omnes, името РСМ за обща употреба, не подлежи на никакво оспорване или правно тълкуване. Това е името на страната и никой не може да я нарича с друго име. Това е нещо, което заявих абсолютно ясно на министър-председателя на РСМ по време на срещата на върха на НАТО - че той е на тази маса именно защото е подписано споразумение, което в момента не спазва.“ - подчерта гръцкият министър-председател. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Папата поздрави за новата 2026 г. с призив за мир

Папата поздрави за новата 2026 г. с призив за мир

Светият отец отслужи новогодишна литургия в базиликата „Свети Петър“ и после произнесе специална обедна молитва пред насъбралото се множество

Саудитска Арабия с мрачен рекорд по екзекуции през 2025 г.

Саудитска Арабия с мрачен рекорд по екзекуции през 2025 г.

Официални данни, публикувани от правителството, показват, че 243 души са били екзекутирани по дела, свързани с наркотици, само през 2025 г.

Украйна укрепи защитата си с още 2 американски системи „Пейтриът“ от Германия

Украйна укрепи защитата си с още 2 американски системи „Пейтриът“ от Германия

По думите на украинския министър на отбраната Денис Шмигал, това е постигнато благодарение на неотдавнашни споразумения с германското правителство