Учащите да не представят уверения, че са студенти или докторанти пред държавни институции, общински администрации или техни структури. Това предвижда проект на наредба на Министерството на образованието и науката, който е публикуван за обществено обсъждане на сайта на МОН.
Отпадането на уверенията става възможно след обединяването на Регистъра на всички действащи и прекъснали студенти и докторанти с този на завършилите студенти и докторанти. След приемането на наредбата ще започне да действа общ регистър на всички действащи, прекъснали и завършили студенти и докторанти, по степени на обучение и по професионални направления.
Чрез изцяло нов модул в регистъра – „Национална електронна студентска карта“, студентите и докторантите ще могат при нужда лесно и бързо да доказват пред трети лица статута си на учащи, както и други необходими данни, свързани с тяхното обучение.
Автоматизираните процеси на регистъра ще позволят на висшите училища много по-лесно, бързо и точно да въвеждат данните за студентите и докторантите и да извличат справочна информация. Новият регистър е свързан с този на висшите училища и с останалите бази данни, поддържани от министъра на образованието и науката. По този начин се създава възможност за подобряване на работните процеси чрез служебен обмен на информация. Значително се намалява и административната тежест върху студентите и висшите училища, както и става възможно генерирането на статистическа и справочна информация, необходима за планирането и мониторинга на стратегии и политики в областта на образованието и науката.
Създадени преди повече от десетилетие, регистрите в областта на висшето образование бяха децентрализирани и оперативно несъвместими, което не позволяваше тяхното пълноценно използване от МОН и от висшите училища, нито автоматизирания обмен на данни за целите на комплексното административно обслужване.
Фактор
Отпадането на уверенията става възможно след обединяването на Регистъра на всички действащи и прекъснали студенти и докторанти с този на завършилите студенти и докторанти. След приемането на наредбата ще започне да действа общ регистър на всички действащи, прекъснали и завършили студенти и докторанти, по степени на обучение и по професионални направления.
Чрез изцяло нов модул в регистъра – „Национална електронна студентска карта“, студентите и докторантите ще могат при нужда лесно и бързо да доказват пред трети лица статута си на учащи, както и други необходими данни, свързани с тяхното обучение.
Автоматизираните процеси на регистъра ще позволят на висшите училища много по-лесно, бързо и точно да въвеждат данните за студентите и докторантите и да извличат справочна информация. Новият регистър е свързан с този на висшите училища и с останалите бази данни, поддържани от министъра на образованието и науката. По този начин се създава възможност за подобряване на работните процеси чрез служебен обмен на информация. Значително се намалява и административната тежест върху студентите и висшите училища, както и става възможно генерирането на статистическа и справочна информация, необходима за планирането и мониторинга на стратегии и политики в областта на образованието и науката.
Създадени преди повече от десетилетие, регистрите в областта на висшето образование бяха децентрализирани и оперативно несъвместими, което не позволяваше тяхното пълноценно използване от МОН и от висшите училища, нито автоматизирания обмен на данни за целите на комплексното административно обслужване.
Още от България
Божанов: Да предложиш бюджет, нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня
Изглежда Борисов и Пеевски по различни начини опитват да се предложат и полегнат на новата власт, коментира съпредседателят на "Да, България"
Първият протест срещу Радев: Вместо прогнозата за 20, събраха се 3000 протестиращи - Оставка! (видео)
Въпреки жегата и отпускарския сезон първият протестен митинг срещу управлението на "Прогресивна България" се оказа успешен - хората показаха, че не са съгласни с първите действия на новата власт
Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?
Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка