17 Февруари, 2026

Москва гони 8 японски дипломати

Москва гони 8 японски дипломати

Кремъл обвини Токио в "открито враждебен антируски курс"

Москва експулсира 8 японски дипломати в отговор на експулсирането на руски дипломати от страна на Токио във връзка с конфликта в Украйна.

Обвинявайки Токио, че провежда "открито враждебен антируски курс", външното министерство заяви в изявление, че японските дипломати трябва да напуснат страната до 10 май, като реципрочен отговор на изгонването от Япония на осем руски дипломати. То обвини Токио, че "предприема стъпки, които са безпрецедентни в съвременните руско-японски отношения" и "изоставя приятелските, конструктивни отношения с Русия".

По-рано този месец Япония експулсира 8 московски дипломати и обяви, че ще прекрати вноса на руски въглища заради военната кампания в Украйна.

От началото на конфликта на 24 февруари Япония върви в крак със западните съюзници по отношение на санкциите срещу Русия.

Токио има сложни отношения с Москва, като опитите за подписване на мирен договор след Втората световна война са възпрепятствани от дългогодишен спор за острови, които според Япония са "незаконно окупирани" от Русия.

Русия и Западът наложиха редица ответни мерки във връзка с конфликта, включително дипломатически експулсирания и забрани за пътуване. /БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

The Economist: Икономиката на Русия навлезе в „зоната на смъртта“

The Economist: Икономиката на Русия навлезе в „зоната на смъртта“

Експортните приходи на Москва намаляват, а бюджетните дефицити не могат да бъдат запълнени с допълнителни данъчни постъпления

Генерал Дейвид Петреъс назова условията, при които Русия вече няма да може да продължи войната

Генерал Дейвид Петреъс назова условията, при които Русия вече няма да може да продължи войната

Сред факторите за натиск са санкциите на САЩ, помощта на европейците за Украйна и увеличаването на производството на украински дронове и ракети.

Позорен рекорд на Путин: експерти назоваха 3 причини защо Русия няма да победи Украйна

Позорен рекорд на Путин: експерти назоваха 3 причини защо Русия няма да победи Украйна

И докато Кремъл блъфира за готовност да воюва вечно, военната му машина продължава да се разпада отвътре, заявява военният анализатор