17 Февруари, 2026

Недоволството в Белград ескалира, прогресивните сърби не искат Вучич на власт

Недоволството в Белград ескалира, прогресивните сърби не искат Вучич на власт

Демонстрациите няма да престанат, смята международни наблюдатели

Сблъсъците на няколко хиляди души, излезли на протест, продължиха и тази нощ пред сградата на Централната избирателна комисия в Белград. Демонстрацията продължава вече месеци и е срещу проведените преди 10 дни избори, за които хората настояват, че не са били честни.

„Вучич е главният герой – политик, президент, управляващ в Сърбия. Той в момента е лицето на страната и от 2012 г. неговата партия е на власт. Всички вести в сръбските медии започват и завършват с него. Според мен той надмина и Милошевич”, заяви Ели Юрукова, кореспондент на БГНЕС в Белград.

Според Юрукова демонстрациите в Белград не са случайни и няма да престанат. „Те продължават вече месеци наред, но ескалираха след изборните кражби, за които първо опозицията има доказателства, а след това и международните наблюдатели”, добави тя.

„Хората не са уплашени и общо взето самата идея и на опозицията, и на прогресивните сърби е да се установят изборните измами и властта да бъде свалена – не, чрез революция, а чрез институциите. Но до този момент никой не реагира. Вучич твърди, че изборите са проведени без никакви проблеми”, обясни Юрукова.
Сподели:

Коментари (0)

The Economist: Икономиката на Русия навлезе в „зоната на смъртта“

The Economist: Икономиката на Русия навлезе в „зоната на смъртта“

Експортните приходи на Москва намаляват, а бюджетните дефицити не могат да бъдат запълнени с допълнителни данъчни постъпления

Генерал Дейвид Петреъс назова условията, при които Русия вече няма да може да продължи войната

Генерал Дейвид Петреъс назова условията, при които Русия вече няма да може да продължи войната

Сред факторите за натиск са санкциите на САЩ, помощта на европейците за Украйна и увеличаването на производството на украински дронове и ракети.

Позорен рекорд на Путин: експерти назоваха 3 причини защо Русия няма да победи Украйна

Позорен рекорд на Путин: експерти назоваха 3 причини защо Русия няма да победи Украйна

И докато Кремъл блъфира за готовност да воюва вечно, военната му машина продължава да се разпада отвътре, заявява военният анализатор