31 Януари, 2026

40% от българите не са прочели нито една книга през 2023 г.

40% от българите не са прочели нито една книга през 2023 г.


Изследване показа, че над 70% от хората у нас не са посещавали библиотеки през 2023 г., а 40% не са прочели нито една книга. Позитивното в тази статистика е, че 60% от хората у нас са читатели.

Ако се съди по статистиката за издаваните книги в България, то заглавията, между които читателите могат да избират, стават повече. Наблюдава се нарастване в издаваната научно-популярна литература в период от десет години (от 1362 през 2012 г. до 1766 през 2022 г.), но още по-впечатляващ е ръстът на издаваната художествена литература (от 1942 през 2012 г. до 3075 през 2022 г.), цитира изследването Bgonair. 

Значителното увеличение на броя заглавия, насочени към деца и юноши, може да се разчете като опит за привличане на най-младите читатели – от 136 заглавия през 2012 г., те са нараснали до 450 през 2022 г.

Данните за издаваната преводна и оригинална литература показват увеличаване на броя на заглавията в областта на историята и биографиите (от 423 през 2012 г. до 694 през 2022 г.), както и тези, посветени на фолклора, нрава и обичаите – от 36 през 2012 г. до 64 бр. през 2021 г. и 51 през 2022 г.
Сподели:

Коментари (0)

Дезертиралият Радев: Хората отдавна настояваха да направя партия, но ще е след изборите (обновена)

Дезертиралият Радев: Хората отдавна настояваха да направя партия, но ще е след изборите (обновена)

Той отказа да се определи дали е ляв, десен или центрист. Същевременно на няколко пъти засегна приоритетната за левия политически спектър тема за неравенството.

Любопитен гост: Лисица се разходи в двора на столично училище

Любопитен гост: Лисица се разходи в двора на столично училище

По думите на директора Адриан Николов, това е първо посещение на диво животно в двора на учебното заведение, което се намира в центъра на София

Тийнейджър припада след ударна доза лекарство, взето под влияние на клипче в ТикТок

Тийнейджър припада след ударна доза лекарство, взето под влияние на клипче в ТикТок

Медикаментът, който по закон се отпуска само с рецепта, е бил купен без такава от малка аптека в центъра на Бургас. Случаят повдигна въпроси за контрола върху продажбата на лекарства.