Избягалият в Сърбия бивш български банкер и мажоритарен собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев няма да бъде предаден на българските правораздавателни органи. Това реши Апелативният съд в Белград.
С това си решение съдът потвърди решението на Висшия съд, който счете, че не са изпълнени законодателните условията за предаването на Цветан Василев на България. С този акт на Апелативния съд на практика окончателно се отхвърля искането на властите в София за екстрадирането на Василев от Сърбия. В същото време стана ясно, че на 26-ти юли миналата година Василев е получил и политическо убежище в Сърбия. Искането за получаване на статут на политически бежанец е било подадено на 14-ти май 2018 г. в сръбското министерство на вътрешните работи
След като България разписа международна заповед за арест на Цветан Василев той се предаде на властите в Сърбия през септември 2014 г.
Според Апелативния съд в Белград "има основателни причини да се смята, че принудителното предаване на Василев би създало ситуация, в която той би могъл да бъде изложен на мъчения, нечовешко и унизително отношение и в конкретния случай са изпълнени условията за получаване на убежище, защото той може да бъде екстрадиран в родината му поради политическите си убеждения".
БГНЕС припомня, че екстрадирането на Василев бе поискано от прокуратурата на България във връзка с наказателното производство, свързано с обявяването в несъстоятелност на КТБ.
Василев, като бивш мажоритарен акционер на банката, бе обвинен в участие в 144 случая на присвояване и бе изправен пред ефективна присъда от 10 до 20 години затвор. В обвинителния акт от 11 000 страници фигурират имената на 18 обвиняеми, които са действали като престъпна група, отговорна за присвояване на 2,6 милиарда лева (1,3 милиарда евро), което "застрашава стабилността на българската банкова система и нейната финансова сигурност".
Десет дни преди издаването на заповедта за арест на 28 юли 2014 г. Цветан Василев избяга от България в Сърбия.
През 2014 г. български банкер и бизнесмен направи дарение от 1,2 милиона динара на фондацията на Драгица Николич - съпруга на тогавашния президент на Сърбия. Информацията беше потвърдена и от бившия президент Томислав Николич. Въпреки това, както каза той тогава, дарението е платено преди издаването на заповедта за Василев, а Николич отрече да има "лични контакти" с българския бизнесмен. /БГНЕС
Цветан Василев
Още от България
След Пеевски и ПП искат обяснение за орязаните средства за инвитро
По-рано здравното министерство съобщи, че са подсигурили към бюджета на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) за 2024 г. средства за всички двойки с репродуктивни проблеми
Решено е: Ще проверяват депутатите идват ли пили и дрогирани на работа
Предложението бе направено Павела Митова и Александър Рашев от "Има такъв народ" и приети от временната комисия с 10 гласа "за", 0 "против" и 3 "въздържал се"
Пеевски брани инвитрото, обяви се срещу решение на Министерски съвет
Убедени сме, че премиера и финансовия министър са били подведени, едва ли ако имаха цялата информация биха допуснали обидно за държава и народ решение - да противопоставят бъдещето на прехраната